On binlerce sivil, Rusya ve Suriye’nin bombardımanları sonrasında İdlib’i terk etti

SURİYE 2 Mayıs 2019 12:06
Videoyu Aç On binlerce sivil, Rusya ve Suriye’nin bombardımanları sonrasında İdlib’i terk etti

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü’nün belirttiğine göre Suriye rejimi ve müttefiki Rusya güçlerinin gerilimi artırmasıyla birlikte şubat ayından bu yana İdlib ve çevresindeki yaklaşık 140 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

OCHA Suriye yetkilisi David Swanson, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada “Şubat ayından bu yana en az 138 bin 500 kadın, çocuk ve erkek Hama’nın kuzeyinden ve İdlib’in güneyinden ayrıldı” ifadelerini kullandı. Swanson, 32 bin 500 kişinin de 1 - 28 Nisan tarihleri arasında bulundukları bölgelerden kaçtığını belirtti.

Yerinden edilen Suriyeliler, İdlib, Hama ve Halep’teki daha güvenli alanlara taşındı.

AFP’den bir fotoğrafçı, yerlerinden edilmiş Suriyelileri, kamyonlarla göç ederken gözlemledi.Başta Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) olmak üzere muhalifler, İdlib, Halep (kuzey), Hama (merkez) ve Lazkiye (batı) bölgelerini kontrol ediyor. İdlib, eylül ayında Şam’ı destekleyen Moskova ile muhalif grupları destekleyen Ankara’nın uzlaşı sağladığı bir anlaşma kapsamında yer alıyor. Anlaşma, rejim güçleri ve muhalif grupların kontrol ettikleri alanlarda “silahtan arındırılmış bölge” oluşturulmasını içeriyor.

Anlaşma henüz tam olarak uygulanmadı. Bu çerçevede Şam, Ankara’yı anlaşmanın uygulanmasını geciktirmekle suçluyor.

İdlib ve komşu bölgelerin bazı alanlarına yönelik, yaklaşık 3 milyon insanı içeren anlaşma, Şam tarafından başlatılacak geniş çaplı bir askeri harekâtın önüne geçti. Ancak rejim güçleri, şubat ayından bu yana başta İdlib’in güneyi ve komşu alanlar olmak üzere bölgeye yönelik bombardımanları artırdı. Saldırılara daha sonra da Rus uçakları destek verdi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre okul ve hastaneleri hedef alan bombardımanda bu hafta 200’den fazla sivil katledildi.  

Swanson, “BM, bu hareketlenme konusunda çok endişeli” açıklamasında bulundu.

Bir okulun da bombalanmasına kadar uzanan saldırı sonucu İdlib’in güneyindeki Kasabiya köyü sakinlerinin çoğu daha güvenli alanlara göç etti. Köydeki okulun sınıflarından birinin duvarları yıkıldı.

Bölgeden aktarılan haberlere göre İdlib’in güney kırsalının 1 Mayıs’ta savaş uçakları tarafından hedef alınmasının ardından köyün eteklerinden dumanlar yükseldi.

ABD geçen salı günü Rusya’yı İdlib’de taahhütlerini yerine getirmeye ve gerilimi sonlandırmaya çağırdı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus duruma dair şu açıklamalarda bulundu:

“Rusya ve Suriye rejimi de dahil tüm taraflara askeri saldırılardan kaçınarak taahhütlerini yerine getirme ve bölgede çatışmasızlığa geri dönme çağrısı yapıyoruz. Şiddet sona ermeli. ABD, Suriye’nin kuzey batısındaki herhangi bir tırmanışın bölge istikrarını bozacağını yineliyor.”

Suriye muhalefetine bağlı Sivil Savunma Örgütü de BM’ye İdlib, Hama ve Halep bölgelerinde Suriye muhalefetinin kontrolü altındaki alanlarda yaşayan sivillerin korunması için müdahale çağrısında bulundu.

Örgüt, geçen salı günü yayınladığı bildiride şu ifadeleri kullandı:

“BM ve Astana anlaşmasının garantör devletleri, Suriye’nin kuzeyinde yaşayan 4 milyondan fazla sivilin güvenliğini sağlamak, insani yardım personellerini, hastaneleri, sivil tesisleri ve altyapıyı korumak için hızlı ve pratik önlemler almaya çağırıyoruz.”

Bildiride, Suriye’nin kuzey şehirlerinin siviller, hayati öneme sahip kuruluşlar ve kamu tesislerine yönelik hareketlenmeye tanık olduğunu vurgulandı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X