Onur 2 Direnişi devam ediyor!Esirlerin Açlık Grevi Beşinci Gününde

FİLİSTİN 12 Nisan 2019 17:57
Videoyu Aç Onur 2 Direnişi devam ediyor!Esirlerin Açlık Grevi Beşinci Gününde

İşgal zindanlarındaki Filistinli esirler Onur 2 Direnişi adıyla başlattıkları ve işgal yönetiminin baskı uygulamalarına karşı başlattıkları mücadelelerini açlık grevleriyle sürdürüyorlar. Yüzlerce esirin katıldığı açlık grevi bugün beşinci gününe girdi.

Esir Aileleri Komitesi'nin verdiği bilgilerde bugün (12 Nisan Cuma) beşinci gününde açlık grevini sürdüren esirlerin sayısının 353 olduğu ifade edildi. Bunların cezaevlerine göre dağılımı ise şöyle: Ramon Cezaevi'nde 120, Celbu Cezaevi'nde 20, Nakab Cezaevi'nde 100, Nafha Cezaevi'nde 33, Mecdu Cezaevi'nde 35, Ofer Cezaevi'nde 20, İşel Cezaevi'nde 25.Cezaevleri yönetimleriyle yapılan pazarlıkların sonuç vermemesi üzerine geçtiğimiz Pazartesi günü 150 esir açlık grevi başlatmıştı.

Esirlerin cezaevleri yönetimlerinden dört temel istekleri var: Dünyanın diğer cezaevlerindeki gibi kendilerine de aileleriyle ve yakınlarıyla telefonla görüşme imkânının tanınması. Dalga karıştıran cihazların kaldırılması. Gazze'den olan Hamas mensubu esirlerin ailelerine de diğer esirlerin ailelerine sağlandığı şekilde ziyaret imkânının tanınması ve Batı Yaka'dan olan bütün esirlerin ailelerine ayda iki kez ziyaret imkânı verilmesi. Esirlere eski ve yeni bütün ceza uygulamalarının kaldırılması.

İşgal zindanlarındaki Filistinli esirlere yönelik baskı uygulamaları ve saldırılar 2019'un başından itibaren arttı. İşgal güçleri zaman zaman cezaevlerine baskınlarda bulunarak esirleri darp etti ve göz yaşartıcı bombalarla saldırdılar. Bu baskınlar ve saldırılar bazı esirlerin yaralanmasına neden oldu.

 
Kaynak : Fiem
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL