Oyunlarda akran zorbalığı büyüyor

AİLE VE GENÇLİK 3 Ocak 2022 10:20
Videoyu Aç Oyunlarda akran zorbalığı büyüyor

İletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya ve çevrim içi oyunlar birçoğumuzun hayatının bir parçası haline geldi.

Bu süreçte özellikle çevrim içi oyunlar olmak üzere sanal dünyadaki zorbalıklarla ilgili şikâyetler de arttı. Uzman Psikolog Samet Çoban, çocukların maruz kaldığı sanal zorbalık konusunu Millî Gazete’ye değerlendirdi.

Teknolojik gelişmelerin her geçen gün hayatımıza dahil ettiği değişiklikler sanal dünyanın tehlikelerini de giderek artırıyor. Çocuk ve ergen gelişimini etkileyen sanal dünyadaki tehditlerin en önemlisi haline gelen zorbalık, çevrim içi oyunlar ve sosyal medyada giderek yaygınlaşıyor. Gelecek nesillerimizi olumsuz etkileyen sanal zorbalığa ilişkin gelen şikâyetler, sanal dünyanın tehditlerinin ulaştığı boyutları gözler önüne serdi. Uzmanlar, sosyal medya ve çevrim içi oyunlarda çocukların ve ergenlerin sözlü şiddet, aşağılanma ve alay edilme gibi eylemlere maruz kaldığını belirtiyor. Çocuk ve ergen gelişimini olumsuz etkileyen oyun bağımlılığı, çocuk gelişimi ve ergen psikolojisi gibi alanlarda araştırmalarda bulunan Uzman Psikolog Samet Çoban, sanal zorbalık konusunda Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu.

ÇEVRİM İÇİ OYUNLAR ÇOCUKLARIMIZIN SOSYALLEŞMESİNİ ETKİLİYOR

Sanal zorbalığın, oyun bağımlılığı ile olan ilişkisine dikkat çeken Uzman Psikolog Samet Çoban, “Oyunun çocuklar için birçok yararı olmakla birlikte, günümüzde teknolojiye paralel olarak oyun alanları gerçek sahadan sanal platformlara doğru kaydı. Çocuklar gerçek yaşamda, sahada vakit geçirmekten ziyade ekran karşısında uzunca vakit geçirmeye başladı. Bilgisayarda birçok oyun türü ve çeşidi olsa da savaş oyunları ya da daha çok saldırgan tarzı oyunların önemli bir kitleye hitap ettiği görülüyor. Şiddeti ve akran zorbalığını besleyen bir durum olmakla birlikte bu tarz yayın ve görsellerin medyada yer edinmesi çocukların davranışına yansıyor.” ifadelerini kullandı.

YASAKLAMAK YERİNE KONTROLLÜ TAKİP UYGULANMALI

Akran zorbalığına karşı alınabilecek önlemlere de değinen Samet Çoban, “Peki, çözüm için genel çerçevede ne yapmak gerekiyor? İlk olarak oyun türünden önce çocuğun bilgisayar kullanım süresi ile ilgili gerçekçi bir zaman dilimine atıfta bulunmak çok önemli. Günlük 1,5 saatten fazla bilgisayar kullanmak çocuğun akademik, sosyal ve duygusal gelişimini olumsuz etkiliyor. Burada renkli ekranlarda geçirilen toplam vakit önemlidir. Yine oyun seçilirken tercihlerine saygılı olunmalı ama bir yandan da oyun sırasında çocuğa eşlik edilmeli veya gözlem yapılmalıdır. Yasaklamaları bu tarz durumlarda çok tercih etmemeliyiz. Yasaklamalar çocuğun merakını daha fazla artırabilir ve bu noktada kontrollü takip bizim için önemlidir. Sonuç olarak çocuk günlük kullanım süresini aşmıyorsa ve salgırganca davranışları çevreye yansıtmıyorsa oyun oynayabilir. Bunun yanında bilgisayar kullanım süresini belirttiğimiz sınırları aşıyorsa çocuğun davranışları çevreden olumsuz bir şekilde gözlemlemeye başlandıysa bu durumda profesyonel destek almamızda fayda var.” diye konuştu.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL