Özbekistan'da tesettür pazarlarda bile yasak

GÜNDEM 10 Haziran 2015 10:18
Videoyu Aç Özbekistan'da tesettür pazarlarda bile yasak

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te polis pazarlarda başörtülü kadınları zorla merkeze götürerek açılmaları konusunda baskı yapıyor, başörtüsünü çıkarmayanlar yargılanıyor

Özbekistan’da bazı şehirlerdeki halk pazarlarında uygulanan başörtüsü yasağı, ülkenin başkenti Taşkent’e de sıçradı.

Ozodlik radyosunun haberine göre Taşkent’in Kuyluk pazarında polisiler başörtülü kadınları polis merkezine götürerek başörtülerini çıkarmaya zorluyor.

Radyonun Özbek güvenlik birimlerinden bir kaynağa dayandırdığı habere göre Kuyluk pazarı ve çevresindeki semtlerde başörtülü kadınları yakalama emri trafik polislerine verildi. Müslüman kadınlara karşı bu kampanyanın geçen Cuma günü başlatıldığı bildiriliyor. Operasyonu gerçekleştirmek için birkaç polis ekibi oluşturuldu.

Radyoya konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir polis memuru, "Kuyluk pazarında yakalanan başörtülü kadınlar Bektemir ilçesi polis merkezine götürülüyor. Orada başörtüsünü çıkaranlar hemen evlerine gönderiliyor. Çıkarmak istemeyenlerin ise yakınları buraya davet ediliyor. Kiminin babası, kiminin kocası polis merkezine getiriliyor. Sonra onlardan başlarını açanlar yakınları ile evlerine gönderiliyor. Ancak polise direnenler de var. Onları terörle mücadele bölümüne götürüyorlar” dedi.

Kuyluk pazarında polisin başörtülü kadınları avladığını taksi şoförlerinden biri de tasdik etti. Şoförün ifadeleri şöyle:

"Dün bunu kendi gözlerimle gördüm. Polis başörtülü kadınları zorla minibbüslere bindirerek götürüyordu. Direnenleri yerde sürükleyerek götürdüler. Kimse bu Müslüman kadınlara sahip çıkamıyor.”

Haberde Özbek hükümetinin zulmüne karşı olan polis memurları olduğu da bildirildi. Onlardan biri olaylar hakkında şöyle konuştu:

"Ben emniyette çalışıyorum. Kadınların aşırılığa kaçacak şekilde örtünmesine karşıyım. Ancak şu anda polis aşırı davranıyor. Özellikle terörle mücadele bölümündeki arkadaşlar bu operasyonlardan rahatsızlar. Biran önce emekli olsak da, bu işlerden kurtulsak diye düşünüyoruz.

Geçen ay Özbekistan’ın kuzeyindeki Kokand ve Fergana şehirlerinde polisin başörtülü kadınlara müdahale ettiği bildirilmişti. Özbekistan Müslümanları Dini idaresi sise sadece olayı araştırmakta olduklarını açıklamakla yetinmişti.

Başörtülülere yönelik insan hakları ihlali konusunda bir haber de Çeçenistan'dan geldi.

Çeçenistan güvenlik güçlerinin başörtülü kızlara saldırdığı, halkın tepki vermesi üzerine ise gerginlik çıktığı bildirildi.

Kafkas Uzel ajansında yer alan habere göre Çeçenistan'ın Açhoy Martan ilçesinde güvenlik görevlileri üç başörtülü kıza saldırdı. Saldırıdan sonra yerel halk ile güvenlik güçleri arasında bir gerginlik yaşandı. Habere göre, Rus yanlısı Ramzan Kadirov’a bağlı güvenlik yetkilileri bir okul önünde Müslüman kızlara saldırdılar. Kızların okul arkadaşları onları savunmak istedi ve olay yerinde arbede yaşandı.

Daha sonra onlarca gençler yerel polis karakolunun etrafını çevirerek kızlara saldıran polislerin kendilerini teslim edilmesini talep etti. Polis önce karakolun içine çekildi ancak gençler baskıyı arttırınca polisler havaya ateş etmeye başladı.

Daha önce aynı yerde polisler sınava gelen 16 yaşındaki lise öğrencisini dövmüşlerdi. Güvenlik yetkilileri olayın nedeninin öğrencinin başka okuldan gelerek sınavlara girmek istemesi olduğunu açıklamıştı.

Başörtülü kızların dövülme olayının ise araştırılacağı bildirildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...