Panamada Hizbullah için “uyuşturucu ticareti ve para aklama faaliyetleri”

GÜNDEM 18 Şubat 2016 16:05
Videoyu Aç Panamada Hizbullah için “uyuşturucu ticareti ve para aklama faaliyetleri”

Panamada bir Lübnanlı, Hizbullah için “uyuşturucu ticareti ve para aklama faaliyetleri” gerçekleştirdiği suçlamasıyla göz altına alındı

Panama’da bir Lübnan vatandaşının, Hizbullah için Gana’da uyuşturucu ticareti ve para aklama faaliyetleri gerçekleştirdiği suçlamasıyla üzerinde 500 bin dolar ile yakalandığı bildirildi.

Londra merkezli Arapça yayın yapan Şarku'l Evsat gazetesinin haberine göre, Gana pasaportu taşıyan A. Halife isimli Lübnan vatandaşı, Kolombiya’ya gitmeye çalışırken üzerinde 500 bin dolar ile Panama’nın Bogota Havalimanı’nda yakalandı. Haberde, Halife’nin Gana’nın başkenti Akra’da Hizbullah adına uyuşturucu ticareti ve para aklama ile ilişkili işleri yürüttüğü belirtildi.

Öte yandan benzer bir şekilde Fransız yetkililerin geçen ay ABD tarafından çıkarılan yakalama emri ile Hizbullah’a finansal yardım sağladığı gerekçesiyle dört Lübnanlıyı tutukladığı aktarılmıştı.

ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) ve Avrupalı yetkililer, Lübnan Hizbullahı'nın uyuşturucu ticareti ve buradan gelen paranın aklanması gibi uluslararası suç faaliyetlerine karışan Dış Güvenlik Teşkilatı Ticari İşler Birimleri'nin şemasını ortaya çıkardığını ve bu birime yönelik operasyonlara başladığını açıklamıştı.

Lübnan Hizbullahı'nın bu biriminin La Oficina de Envigado gibi Avrupa ve ABD'deki uyuşturucu piyasasına yüksek miktarda kokain sağlayan Güney Amerikalı uyuşturucu kartelleriyle ticari ilişkiler kurduğu ve Karaborsa Peso Değişimi olarak bilinen para aklama düzeninde uyuşturucudan elde ettiği gelirini aklamaya devam ettiği bilgisi paylaşılmıştı.

DEA Basın Sözcüsü Lawrence Payne de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Hizbullah’ın uyuşturucu ticaretinden yüz milyonlarca dolar gelir elde ettiğini" söyleyerek, "Hizbullah’a yönelik operasyonlarımız devam ediyor. Sanırım, ilerleyen günlerde konuyla ilgili daha fazla şey duyacaksınız" demişti.

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X