Papa ile Mahmud Abbas Kudüs'ü görüştü

FİLİSTİN 5 Kasım 2021 08:36
Videoyu Aç Papa ile Mahmud Abbas Kudüs'ü görüştü

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus ile  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Vatikan'da bir araya geldi. İki lider arasında Vatikan’da gerçekleşen görüşmeye ilişkin Vatikan Basın Ofisi'nden bir açıklama yaptı.

Basın ofisi açıklamasında, "Samimi geçen görüşmede Kudüs’ün statüsünün yanı sıra Vatikan ve Filistin arasındaki iyi ilişkiler ile karşılıklı çıkarların olduğu ikili meseleler ele alındı. denildi.

Açıklamada iki liderin görüşmesinde, kardeşlik ve farklı inançlar arasında barış içinde bir arada yaşamayı teşvik etme gereksiniminin de altı çizildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İsrailliler ve Filistinliler arasındaki barış sürecine ilişkin, uluslararası toplumun daha güçlü taahhüdüyle iki devletli bir çözüme ulaşmak için doğrudan diyaloğu yeniden etkinleştirmeye duyulan mutlak ihtiyacın üzerinde duruldu. Son olarak, Kudüs'ün herkes tarafından bir çatışma yeri değil, buluşma yeri olarak tanınması gerektiği, üç İbrahimi dinin hepsi için; kutsal şehrin kendi kimliği ve evrensel değerinin uluslararası garantili özel bir statü aracılığıyla korunması gerektiği yinelendi."

 İki lider, barış için çalışma, silah kullanımından kaçınma ve her türlü aşırıcılık ve köktencilikle mücadele etmenin de üzerinde durdu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL