Patlamamış varil bombasında kimyasal madde şüphesi

SURİYE 15 Nisan 2015 15:40
Videoyu Aç Patlamamış varil bombasında kimyasal madde şüphesi

Suriye'nin İdlib kentine bağlı el-Habit beldesine rejim helikopterinden atılan ancak patlamayan varil bombasından kimyasal madde içerdiğinden şüphelenilen tüpler açığa çıktı.

Suriye'nin İdlib kenti kırsalındaki el-Habit beldesine rejim tarafından atılan ancak patlamayan varil bombası, bölgeye gelen sivil savunma ekipleri ve muhaliflere bağlı teknik ekip tarafından güvenli bir bölgeye nakledildi. Teknik ekip tarafından açılarak etkisiz hale getirilen bombadan, zehirli kimyasal madde içerdiği iddia edilen 6 adet tüp açığa çıktı.

Kimyasal madde analizde

Tüplerden bazılarından sızan kimyasal maddenin tam olarak tespit edilebilmesi için bölgedeki laboratuvara gönderildiği maddelerin analiz sonuçlarının uluslararası kurumlarla paylaşılacağı belirtildi.

Muhalif güçlere bağlı teknik ekipten Ebu Dücane, yaptığı açıklamada, tüpten sızan maddenin klor gazı gibi koktuğunu ve bombaların içine kimyasal madde taşıyan tüpler yerleştirmenin, rejimin muhaliflerin kontrolündeki alanları bombalamak için kullanmaya başladığı yeni bir yöntem olabileceğini söyledi.

Esed rejimi daha öncede muhaliflerin eline geçen İdlib kenti ve kent kırsalına kimyasal silahlarla saldırmış, Sarmin beldesine düzenlediği kimyasal saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş bir çok kişi de etrafa yayılan zehirden etkilenmişti.

Kaynak : Trt Haber
v
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL