Pencşir Vadisi'nde şiddetli çatışmalar yaşanıyor

AFGANİSTAN 3 Eylül 2021 15:17
Videoyu Aç Pencşir Vadisi'nde şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Afganistan'ın başkenti Kabil'in 150 km kuzeydoğusundaki Pencşir Vadisi'nde Taliban kuvvetleri ile Ahmed Mesud'un liderlik ettiği Taliban karşıtları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'in 150 km kuzeydoğusundaki Pencşir Vadisi'nde Taliban kuvvetleri ile Ahmet mesut taraftarları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Taliban bölgede bazı noktaları ele geçirdiğini ve Mesut yanlılarının "ağır" zaiyatlar verdiğini söyledi.

Ancak kendilerine Ulusal Direniş Cephesi adını veren Ahmet Mesut taraftarlarının  vadiye olan tüm girişlerin kontrolleri elinde tuttuğu  ve Taliban'ın yüzlerce savaşçısını kaybettiği  aktarıldı.

Pencşir, Taliban tarafından ülkede ele geçirilemeyen tek yer. Taliban karşıtı binlerce kişinin vadide toplanmış olduğu düşünülüyor.

Eski Başkan Yardımcısı Amrullah Salih, eski Afgan ordusu mensupları ve yerel milislerin de yer aldığı direnişe Ahmed Şah Mesud'un oğlu bölgenin aşiret lideri Ahmed Mesud önderlik ediyor.

Pencşir'in uzun bir direniş geçmişi var. Bölgenin komutanı Ahmed Şah Mesud, 2001'deki ölümüne dek Sovyet-Afgan savaşında ve daha sonra Taliban'a karşı iç savaşta bölgeyi savunmuştu.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Ahmet Mesut Cephesi ile yürütülen müzakerelerin başarısız olmasının ardından Taliban savaşçılarının Pençşir Vadisi'ne hareket ettiğini söyledi.

Mesut Cephesi sözcüsü Fahim Dashti ise BBC Farsça Servisi'ne yaptığı açıklamada, "Görüşmeler başarısız oldu çünkü iki taraf çok farklı pozisyonlara sahipti" dedi.

Taliban ile iki cephede savaştıklarını belirten Dashti, 350 Taliban savaşçısının öldürüldüğünü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını iddia etti. Fakat iddialar henüz doğrulanmadı
Kaynak : BBC Türkçe
1000
icon
Eyman 3 Eylül 2021 18:46

Yıllarca Amerika, Rusya, Avrupa ve tüm zalimlere karşı aç, susuz, dağ, taş, soğuk ve barut dumanları arasında savaş ve Allah'ın izni ile destansı mücadeleyi büyük bir zaferle taçlandır; ama sonunda gelde böyle hain, nankör, satılmış, cahil ve şerir topluluklarla karşılaş. Yazıklar olsun. Ahmet Mesud'un elleri korusun, kafir Dostum'un ve tüm yandaşlarının boynu kırılsın. Allah'ın Gazabı hain ve bu zalimlerin üzerine olsun.

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL