PKK'lılar Gece Boyu "Kobani" İçin Yaktı, Yıktı!

GÜNDEM 7 Ekim 2014 08:46
Videoyu Aç PKK'lılar Gece Boyu "Kobani" İçin Yaktı, Yıktı!

HDP'nin çağrısıyla Kürt ulusalcıları bazı kentlerde Kobani'de yaşananları protesto için sokağa çıktı. Bazı illerde polise ateş açıldı, belediye otobüsleri, banka şubeleri ve iş yerleri ateşe verildi.

HDP'nin çağrısıyla Kürt ulusalcıları bazı kentlerde Kobani'de yaşananları protesto için sokağa çıktı. Bazı illerde polise ateş açıldı, belediye otobüsleri, banka şubeleri ve iş yerleri ateşe verildi.

HDP'nin yaptığı eylem çağrısının ardından Türkiye'nin bazı illerinde gösteriler düzenleniyor. Diyarbakır, Van, İstanbul, İzmir, Batman, Şırnak, Siirt, Mardin, Muş ve Batman'daki gösterilere polis müdahale ediyor. 

Diyarbakır'da eylemler Demokratik Bölgeler Partisi önünde başlayan gösteriler, Bağlar mevkiinde devam ediyor. Gösteriye katılanlar ateş yakarak bazı caddeleri trafiğe kapattı. Gruplara polis müdahalesi sürüyor. 

Van'da market yakıldı

Polisin gösterilere müdahale bulunduğu bir diğer şehir ise Van.

Van'da HDP'nin yaptığı çağrının ardından, Hacıbekir Mahallesi ve Beşyol Meydanı'ndan Cumhuriyet Caddesi'ne yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Bunun üzerine grup içerisindeki yüzü maskeli kişiler polise ses bombası, havai fişek, molotofkokteyli, taş ve şişelerle saldırdı. Tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edilen grup ara sokaklara kaçarak dağıldı. 

Çevredeki bazı iş yerlerine saldıran göstericiler, bir marketi yaktı. Olaylarda bir Emniyet Müdür Yardımcısı ile iki polis memuru yaralandı. Ara sokaklara dağılan göstericilere polisin müdahalesi devam ediyor.

İstanbul'da İETT otobüsünü yaktılar

İstanbul'da Gazi Mahallesi'nde IŞİD'i protesto ve Kobanililere destek gösterisi için toplanan bir grup, yolu trafiğe kapattı. Barikatları ateşe veren gruptakiler, kendilerini uyaran polise havai fişek, molotofkokteyli ve taşlarla saldırdı. Bölgede önlem alan polis ekiplerinin dağılma uyarılarını dikkate almayan gruba biber gazıyla müdahale edildi. Müdahalenin ardından küçük gruplar halinde ara sokaklara kaçan eylemciler, ara sokaklardan polise molotofkokteyli, taş ve bilye attı. 

Yunus Emre Mahallesi son durak mevkisinde seferini tamamlayarak garaja giden 34 JY 5851 plakalı İETT otobüsü kırmızı ışıkta beklediği sırada ellerinde pompalı tüfek ve silah olan bir grup tarafından durduruldu. Şoförü indiren gruptakiler, otobüsü molotofkokteyli ile ateşe verdi. İlk müdahaleyi olay yerindeki TOMA'nın su sıkarak yaptığı yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Yangında otobüs kullanılamaz hale geldi. 

Esenyurt'ta Doğan Araslı Caddesi'nde izinsiz gösteri yapan bir grup, park halindeki bir otobüs ve 4 otomobili molotofkokteyli atarak tutuşturdu. Bölgedeki TOMA'lardan sıkılan suyla söndürülen araçlarda hasar oluştu. 

Kadıköy Boğa Meydanı'nda toplanarak slogan atan bir grup, polisin dağılmaları yönünde yaptığı uyarılara taş atarak karşılık verdi. Buradan Kadıköy İskelesi'ne doğru ilerleyen gruptakilere polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. 

Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi önünde toplanan bir grup da PKK lehine slogan atarak oturma eylemi başlattı. Çevik kuvvet ekipleri, eylem yapan grubun çevresinde güvenlik önlemi aldı. Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunuldu. Gruptakiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Bağcılar'da polise ateş açıldı

Bağcılar'da bir grup yoldan geçen halk otobüsünü taşladı. Maddi hasar oluşan otobüs, polis merkezi önüne çekildi. 

Bağcılar Evren Mahallesi Ceylan Sokak'ta toplanarak slogan atan bir gruba, bölgede önlem alan çevik kuvvet ekipleri, dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Bu sırada gruptan polisin bulunduğu alana ateş açılması sonucu, bir çevik kuvvet polisi ayağından yaralandı.

Yaralı polis, meslektaşları tarafından Bağcılar Tekden Hastanesi'ne götürüldü. İlk müdahalesinin ardından Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen yaralı polisin durumunun iyi olduğu öğrenildi. 

Okmeydanı Şark Kahvesi çevresinde toplanan göstericiler ise, Darülaceze Caddesi'nde önlem alan polis ekiplerine, taş ve molotofkokteyli attı. Göstericilerin attığı bir molotofkokteyli park halindeki otomobile isabet etti. Alevler TOMA tarafından söndürülürken, araç çekiciyle bölgeden götürüldü. 

Uyarılara rağmen dağılmayan gruptakilere, biber gazıyla müdahale edildi. Ara sokaklara kaçarak kurdukları barikatları ateşe veren göstericiler, zaman zaman polise taş atıyor. 

İzmir'de Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP), Kobani (Ayn el-Arap) kentinde durumun acil olduğu açıklaması ve "sokağa çıkma çağrısını" bahane eden grup, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplandı. Burada, IŞİD'i protesto eden dövizler taşıyan ve slogan atan grup, Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca yürüdü. 

Yürüyüş sırasında grup içinde yer alan ve yüzlerini maskeyle gizleyen bazı kişilerin, çevredeki bankaların camlarını kırdığı görüldü. Basın açılması yapan grup, daha sonra dağıldı.

Bunun yanında, bir grup da Karabağlar ilçesi Eskiizmir semtinde izinsiz gösteri düzenledi. Göstericilerin taşlarla saldırdığı bir belediye otobüsünün camları kırıldı. 

Batman'da polis merkezine ateş açıldı

Batman'da 10 Nisan Polis Merkezi ve İl Jandarma Komutanlığına göstericiler taşla saldırdı. Grup içerisinden silahla polis merkezine 3 el ateş edildi. Bunun üzerine güvenlik güçleri müdahale ederek, grubu dağıttı. İpragaz ve Yavuzselim mahalleleri başta olmak üzere kentin farklı bölgelerinde izinsiz gösteriler sürerken, Atatürk Parkı'nda bir grup oturma eylemi başlattı.

Bir grup ise Turgut Özal Bulvarı'nda 2 otomobili ateşe verip, ardından Hüda Par İl Başkanlığı binasını taşladı. Olay yerine gelen partililer ile grup arasında yaşanan gerginlik polisin zamanında müdahalesi sonucu önlendi.

Cizre'de market yakıldı

Şırnak'ta Hacıbekir, Aydınlıkevler ve Gündoğdu mahalleleri ile Ömer Kabak Meydanı'nda yürümek isteyen gruplara polis izin vermedi. Bunun üzerine yüzü maskeli kişiler polise ses bombası, havai fişek, molotofkokteyli, taş ve şişelerle saldırdı. Tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edilen göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı. 

Cizre'deki gösteriler sırasında Nusaybin Caddesi'nde bir market, molotofkokteyli atılarak ateşe verildi. İki çalışan alevler içerisindeki iş yerinden itfaiye ekipleri ve vatandaşlar tarafından çıkarılarak son anda kurtarıldı.

Silopi'de de izinsiz gösteri yapan yüzü maskeli bir grup, 2 banka şubesini ateşe verdi. 

Adana'da 2 yaralı

Adana'da IŞİD'in saldırılarını protesto etmek isteyen bir grup, merkez Seyhan ilçesi Küçük Dikili Mahallesi'nde toplandı. Bu sırada kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce gruba ateş açılması sonucu 2 kişi yaralandı.

Yaralılar, özel araçlarla çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yaralılardan birinin hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Olayın ardından bazı kişiler iş yerlerine ve araçlara zarar verdi.

Dağlıoğlu, Şakirpaşa, 19 Mayıs ve Gülbahçesi mahallerinde düzenlenen izinsiz gösterilere de polis ekipleri müdahale etti.

Siirt'te oturma eylemi

Siirt Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan göstericiler, Hüda Par İl Başkanlığı binasını taşladıktan sonra park halindeki 3 otomobili ateşe verdi. Bunun üzerine polis gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Siirt'in Ulus ve Barış mahallelerinde toplanan göstericiler yolu trafiğe kapattı. Polisin uyarılara rağmen dağılmayan, taş ve molotofkokteyli atan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da aralarında yer aldığı grup, Siirt Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı.

Mardin'de mobese kameraları kırıldı

Mardin'de Yeniyol, İstasyon ve Yalım mahallelerinde toplanan gruplar barikat kurdukları caddeleri trafiğe kapatıp, uyarı yapan polise taş ve havai fişekle saldırdı. Bunun üzerine polis, göstericilere müdahalede bulundu. Ara sokaklara kaçan göstericiler  bazı işyerleri ve araç ile ve mobese kameralarını taşladı. 

Mardin'in Nusaybin ilçesinde yüzü maskeli bir grup, Lozan Caddesi'ndeki bir banka şubesinin kapılarını kırıp, içeri girdi. Bankayı tahrip eden grup, daha sonra burayı ateşe verdi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle banka şubesindeki yangın söndürüldü.

Derik ilçesinde de göstericiler, kapısını kırıp girdikleri Hüda Par İlçe Başkanlığı binasını ateşe verdi. Partililerin müdahalesiyle yangın söndürüldü.

Muş'ta iş yerleri tahrip edildi

Muş'ta, sosyal medya üzerinden organize olup İstasyon Caddesi'nde bir araya gelen grup, Karayolları Kavşağı'ndan şehir merkezine doğru yürüyüş yapmak istedi. Yola barikat kuran güvenlik güçleri, göstericilerin yürüyüşüne izin vermedi. 

İstasyon Caddesi'ni trafiğe kapatan göstericiler, burada bulunan bazı iş yerlerine zarar verdi. Polise taş atan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunuldu.

Müdahalenin ardından grup, ara sokaklara kaçarak dağıldı.

Gösterilerde çöp varillerini ve çevredeki dükkanların tezgahlarını dağıtıp yakan grup, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü binasının camlarını kırdı, cadde üzerindeki bir marketi ateşe verdi

Hizan'da grupları polis dağıttı

Bitlis'in Hizan ilçesinde düzenlenen izinsiz gösteride, Cumhuriyet Alanı'nda bir araya gelen yüzü maskeli bir grup gösterici, polise taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı.

Güvenlik güçleri, grubu gaz bombası ve tazyikli suyla dağıttı.

HDP, halkı 'süresiz direnişe' çağırmış; çağrısında, "Kobani'de yaşanan vahşete karşı harekete geçmelidir. Bundan böyle her yer Kobani'dir" ifadelerini kullanmıştı. 

kobani-eylem5.jpg

kobani-eylem4.jpg

kobani-eylem3.jpg

kobani-eylem2.jpg

kobani-eylem1.jpg

Kaynak: Al Jazeera 


Kaynak : Al Jazeera
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X