Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizi devam ediyor

DÜNYA 10 Kasım 2021 08:22
Videoyu Aç Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizi devam ediyor

Batı, yaşattığı tahribat ile yüzleşmeye devam ediyor. Dünyanın kaynaklarına çökerek ve insani krizlere yol açarak adeta kavimler göçüne sebep olan Batılı ülkeler şimdiler de ise göçmen kriziyle yüzleşiyor. Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizi nedeniyle iki ülke arasında soğuk rüzgarlar esiyor.

Polonya üzerinden Almanya’ya ulaşmaya çalışan binlerce göçmenin Belarus – Polonya sınırında bekleyişi sürüyor. Polonya, Belarus’u mültecileri engellememekle, Belarus ise Polonya’yı provokasyonla suçlamaya devam ediyor.

Belarus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Belarus ile ilgili suçlamalarda bulunan Polonya’nın Minsk Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Jeroslav Kebrowski’nin bakanlığa çağırıldığı bildirilerek, “Polonya askeri ataşesine, Belarus askerinin Belarus – Polonya sınırındaki mülteci sorununa dahil olduğuna dair Polonya’nın asılsız ve haksız suçlamaları karşısında bilgi verildi. Belarus, bu türden ciddi iddiaların sunulabilmesi için güçlü delillere ihtiyaç olduğunu eğer yoksa Belarus Silahlı Kuvvetleri’ne karşı bir provokasyon olarak kabul ediyor” denildi.

“Güvenliğin sağlanmasının askeri bileşeninden sorumlu olan Savunma Bakanlığı, sınırlarımız yakınındaki Polonya birliklerinin sayısındaki artıştan ve konumları için nesnel bir muhakeme eksikliğinden endişe duymaktadır” ifadeleri kullanılan açıklamada, Polonya Savunma Bakanlığı’nın tartışmalı konularda henüz diyaloğa açık olmadığı belirtilerek, Belarus’un, Polonya tarafından diyalog konusunda girişimlerde bulunması beklendiği açıklandı.

POLONYA SINIRI KAPATTI

Polonya yönetimi, çok sayıda yasadışı göçmenin dün Kuznica sınırından kaçak olarak ülkeye giriş yapmaya çalışması üzerine Belarus sınırındaki Kuznica sınır kapısını kapattı. Sınır kapısı bu sabah yerel saatle 07.00 itibarıyla tüm yolcu ve ticari geçişlere kapatılırken, Belarus’a giriş yahut çıkış yapacaklar Terespol ve Bobrowniki sınır kapılarına yönlendirildi.

SINIRDAKİ ASKER SAYISI 12 BİNE ÇIKARILDI

Polonya Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak dün yaptığı açıklamada, sınırda durumun oldukça gergin olduğunu kaydetmişti. Belarus ordusu ve güvenlik güçlerinin kontrolünde büyük bir göçmen grubunun Polonya’nın doğusundaki Kuznica sınırına akın ettiğini belirten Blaszczak, bölgede görev yapan asker sayısını 12 bine çıkardıklarını aktarmıştı.

BÖLGEDE OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Polonya, Belarus sınırında geçtiğimiz yaz aylarından itibaren yasa dışı göçmen akınında artış yaşanması üzerine 3 Eylül’de ülkenin doğusundaki 183 yerleşim yerinde 30 günlüğüne olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti. OHAL uygulaması, geçtiğimiz ekim ayı başında 60 gün süreyle yeniden uzatılmıştı.

"GÖÇMEN GEÇİŞLERİNİ SAĞLAYAN BİR MAFYA YAPISI VAR"

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Belarus-Polonya sınırındaki düzensiz göç hareketini, aralarında farklı ülkelere mensup vatandaşların bulunduğu mafya yapısına sahip bir organizasyonun gerçekleştirdiğini söyledi. Halihazırda Afganistan’dan yeni bir mülteci akını başladığına dikkati çeken Lukaşenko, bu ülkede kendilerine hizmet eden milyonlarca kişiyi ABD’nin çağırdığını hatırlattı. Lukaşenko, bu vatandaşların Orta Asya ülkelerinde geçici olarak tutulmasına karar verildiğini belirterek, "Böylece Afganlar Orta Asya ülkeleri, Rusya ve Belarus üzerinden geçiyor. Sadece bu rotadan değil Ukrayna üzerinden de Avrupa’ya gidiyorlar ancak Ukrayna, kendilerinin olduğu için buna sessiz kalıyorlar." ifadelerini kullandı.

BELARUS, SIĞINMACILARI TUTMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko 6 Temmuz’da yaptığı konuşmada, Belarus’un AB ile Geri Kabul Anlaşması’nı askıya alma sürecini hatırlatarak, Rusya ve Belarus’a yönelik Batı’nın tutumundan sonra artık savaştan kaçan insanları kendilerinin alamayacağını ifade etmişti. Avrupa’ya gitmek üzere Belarus’a gelen mültecileri ülkede tutmayacaklarını söyleyen Lukaşenko, "Polonya, Litvanya, Letonya, Ukrayna ile sınırlarımızı kapatacağımızı ve Afganistan, İran, Irak, Libya, Suriye, Tunus’tan gelen mülteciler için ‘yerleşim yeri’ haline geleceğimizi düşünenler yanılıyorlar. Biz, hiç kimseyi tutmayacağız. Onlar bize gelmiyorlar, aydınlanmış, sıcak, rahat Avrupa’ya gidiyorlar." demişti.
Kaynak : Doğru Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL