Polonya İstanbul Sözleşmesi'nden çekiliyor

AVRUPA 26 Temmuz 2020 00:41
Videoyu Aç Polonya İstanbul Sözleşmesi'nden çekiliyor

Polonya, Türkiye’nin de başına bela olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekiliyor. Polonya'da Sağcı hükümet İstanbul Sözleşmesi’nin zararlı ideolojik unsurlar içerdiğini aktardı.

Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro, düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’nin, okullarda çocuklarda toplumsal cinsiyetin anlatılmasını öngörmesinin ailelerin haklarını ihlal ettiğini öne sürdü.

“İstanbul Sözleşmesi zararlı ideolojik unsurlar içeriyor”

Polonya Adalet Bakanı, gelecek hafta Çalışma ve Aile Bakanlığı’na talep göndererek İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme sürecini başlatacaklarını söyledi. Ziobro, “Sözleşme zararlı olarak gördüğümüz ideolojik unsurlar içeriyor” dedi.

Polonya’da iktidarda bulunan Hukuk ve Adalet Partisi ile koalisyondaki ortakları, Katolik Kilisesi’ne yakınlıklarıyla biliniyor ve muhafazakar bir gündemi teşvik ediyorlar.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, bu ay içindeki seçim kampanyası sırasında eşcinsel haklarına karşı itirazını öne çıkarmıştı.

Hükümet sözleşmenin dine saygı göstermediğini; okullarda liberal sosyal politikaların öğretilmesini öngördüğünü savunuyor.

Hukuk ve Adalet Partisi, aile değerlerini savunma vaadinde bulunarak beş yıl önce iktidara gelmiş, kadınların korunması için ülkenin kendi yasalarının daha etkili olduğunu savunarak, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkabileceklerinin sinyalini vermişti.

Aralarında Macaristan ve Bulgaristan’ın olduğu altı AB üyesi ise İstanbul Sözleşmesi’ni henüz onaylamış değil.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL