Polonya NATO'yu yardıma çağırdı

DÜNYA 15 Kasım 2021 11:55
Videoyu Aç Polonya NATO'yu yardıma çağırdı

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Belarus sınırındaki göçmen krizinin çözümü için NATO'yu yardıma çağırırken, yardım önerisi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den geldi.


Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki'nin Belarus- Polonya sınırındaki sığınmacı krizini çözmek için NATO'dan yardım talep etti...

Morawiecki, NATO Anlaşması'nın 4. Maddesi'ni gündeme getirerek, Belarus'a sınırı olan NATO üyeleri Polonya, Litvanya ve Letonya'nın ittifaktan istişare talep edebileceğini söyledi. 

Polonya basınına konuşan Morawiecki, sınırdaki durumla ilgili, "Sadece kamuoyu önünde endişe beyan etmek bizim için yeterli değil. Şimdi somut adımlara ve ittifakın tamamının taahhüdüne ihtiyacımız var" dedi.

Polonya Başbakanı'nın gündeme getirdiği 4. Madde, bir NATO üyesinin 'toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini' düşündüğü zaman, tüm üyelerin danışmalarda bulunmasını öngörüyor.

Polonya Başbakanı ayrıca, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin bu hafta Belarus sınırlarının kapatılması da dahil Minsk yönetimine yeni yaptırımları ele alacağını belirtirken, Brüksel'e sınıra bir duvar örülmesi çağrısında da bulundu.


 PUTİN: SUÇLAMALARI REDDEDİYORUZ, ÇÖZÜME KATKI SAĞLAYABİLİRİZ

Öte yandan, Polonya'nın krizin arkasında olmakla suçladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den 'yardım' önerisi geldi.

 Putin, Rossiya-1 televizyonuna demecinde ülkesinin söz konusu krizle hiçbir ilgisi olmadığını vurgulamakla beraber yardım teklif etti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL