Profesörden korkutan deprem uyarısı

GÜNDEM 4 Ekim 2021 07:43
Videoyu Aç Profesörden korkutan deprem uyarısı

Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Gerek oluşum sayısı, gerekse de gerginlik olarak şu anda Batı Anadolu en riskli yer. Ayrıca deniz içi yanardağları da aktif halde” ifadelerini kullandı

Daha önceki açıklamalarında da çok sayıda depremi günler öncesinde tahmin eden  Deprem Bilimcisi Yüksek Jeofizik Mühendisi ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan son zamanlarda Batı Anadolu ve Ege Denizi'nde çok sayıda deprem ve depremcikler hakkında açıklamalarda bulundu.

Prof. Ercan, daha önce çok kez dile getirdiği “Türkiye'deki depremlerin yüzde 52 olasılıkla Kuzey Anadolu kırığında olur” sözünü değiştirerek, “Batı Anadolu için deprem olasılığı yüzde 33 diyorduk. Ama sanki son zamanlarda Batı Anadolu ve Ege Denizi'nde süregelen depremler olasılık olarak Kuzey Anadolu'yu geçti. Gerek oluşum sayısı olarak ve gerekse gerginlik olarak şu anda Türkiye'nin en gergin yeri ne yazık ki Batı Anadolu” diye konuştu.

DEPREMLER KUZEY ANADOLUYA GEÇTİ
Deniz içi yanardağların da harekete geçtiğini sözlerine ekleyen Prof. Ercan, "Daha önce güney batıda Teke Yarımadası'nın önlerinde olan depremcikler yine benzer şekilde sürüyor. Daha önce yaptığım açıklamalarda söylediğim gibi güneyden dalma batma kuşağı boyunca toslayan Afrika Anakarası'nın Ege Denizi ve Batı Anadolu'yu germesi sonucunda olan boşalımlar sürüyor. Son olarak Kos'ta 4 büyüklüğünde depremi gördük. Daha önce yine aynı yerde 6.7 büyüklüğünde Bodrum depremi olmuştu. Türkiye'de ise Batı Anadolu ve Ege Denizi'ndeki depremler Kuzey Anadolu'yu geçti” ifadelerini kullandı.

 
BİR AYDA 2 BİN 500 DEPREM
2012 yılı ortalarında Muğla'nın Marmaris İlçesi Bozburun Mahallesi ve çevresinde bir ayda 2 bin 500'ün üzerinde deprem meydana gelmesinden sonra, bölgede yaptıkları araştırmada ‘Küdür' adı verilen deniz dibindeki yanardağı bulduklarını hatırlatan Prof. Dr. Ercan, “Bu kırık yıllardan bu yana orada öylece duruyor. Turizmden etkilenir yanardağdan kırıktan söz etmeyin demek bu kırığın varlığını orada silmiyor” diye konuştu.

ÖNLEM KİŞİ BAŞI 5 BİN DOLAR
Türkiye ekonomisinin büyük bir depremin zararlarını kaldıramayacağını söyleyen Ercan, “Her depremin maliyeti Türkiye için 5 milyar dolardır. Oysa depremden bir kişinin ölmemesi için deprem öncesi yapılması gereken yatırım kişi başı sadece 5 bin dolardır” diye konuştu.

DEPREM ETKİSİNİ EN FAZLA KAÇAK KATLAR GÖRECEK
İmar aflarından sonra Türkiye'nin her yerinden Batı Anadolu'nun kıyı kesimlerine hücum olduğunu söyleyen Prof. Ercan, “Sisam depreminden sonra deniz kıyısında evleri olan büyük kentlilerin evlerine dönmemesi ve kıyı kesimlerinde kalmalarını önermiştim. Bu kıyı kesimlerine göçü kamçıladı. Oralarda ev sahibi olanlar ise yaz kış oturabilecekleri ev durumuna dönüştürmek için evlerine kaçak katlar çıkardılar. Bunlar imar affından yararlandı. Deprem etkisini en fazla bu kaçak katlar görecektir” açıklamasında bulundu.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL