PYD Lideri:ABD ile Askeri İlişkilerimiz Var

GÜNDEM 1 Mayıs 2016 12:16
Videoyu Aç PYD Lideri:ABD ile Askeri İlişkilerimiz Var

PYD lideri Salih Müslim, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Washington temsilciliği tarafından her yıl düzenlenen Kürt konferansında bir konuşma yaptı.

Konferansta ABD’yle ilişkilerine değinen Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim, “ Amerika’yla sadece askeri ilişkimiz var.  Washington bize açık bir şekilde, siyasi yönden destek vermeyeceklerini söyledi” diye konuştu. PKK’yle ilişkilerine ise Salih Müslim, “PKK ve PYD arasında bir ilişki yok. Ancak genel anlamda KDP, KYB, Goran ve PKK’yle iyi ilişkilerimiz var” dedi.

Salih Müslim ayrıca, İsrail ile ilişkilerinin olmadığını, ancak İsrail’e karşı da olmadıklarını dile getirdi.

HDP Genel Merkezi'nden 27 Nisan’da yapılan açıklamada, Selahattin Demirtaş'ın, HDP'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Hişyar Özsoy ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın yer aldığı heyetin bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Amerika'ya gittiği belirtilmişti.

Açıklamada, Demirtaş ve beraberindekilerin HDP Washington temsilciliği tarafından her yıl düzenlenen Kürt konferansa katılacakları ifade edilmişti.  Selahattin Demirtaş’ın “çözüm süreci”nin yeniden başlaması için Obama yönetimiyle üst düzey görüşmelerde bulunacağı ifade ediliyor.

Ankara-Washington-Brüksel hattında ikinci “çözüm süreci” arayışları konusunda yoğun diplomasi trafiği yaşanıyor. Ankara ise, PKK'nin silah bırakmasını ve sınır dışına çıkmasını masaya oturmanın ön koşulu olarak öne sürüyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X