PYD Rojava'da Tesettürü yasaklamış

GÜNDEM 14 Haziran 2015 12:45
Videoyu Aç PYD Rojava'da Tesettürü yasaklamış

Suriye'de 2011 yılından bu yana süren iç çatışmadan dolayı oluşan yönetim boşluğundan yararlanarak Suriye Kürdistan'ını kontrolü altına alan PKK'nın Suriye kolu PYD, Türkiye'deki Kemalistlere özenerek yönetimi altında bulunan bölgede Çarşaf ve Tesettürü yasakladığı öğrenildi.

PKK/HDP zihniyetinin geçen yıl Kasım ayında, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nü bahane ederek Şırnak'ın Cizre ilçesinde düzenlediği etkinlikte tesettüre ve çarşafa hakaret etmesi hafızalarda tazeliğini korurken, PKK'nin Suriye kolunun bir adım daha atarak 2013'de Çarşafı yasakladığı ortaya çıktı.

“Çarşafı yasaklamakla yetinmeyeceğiz”

PYD'nin yönetimi altındaki Qamişlo Belediyesi Kadın Birimi Sorumlusu Helepce Xelîl'in, 2013'te basına yansıyan açıklamasında Suriye Kürdistan'ında Çarşafın yasaklanmasını savunarak, “Rojava'da kara çarşafı yasaklamamız çarşaf giyen kadınlara verilmiş bir ceza değil bir ödüldür. Çarşaf, erkek baskısıyla kadınlara zorla dayatılan bir örtüdür ve erkek egemenliği de Rojava'da geçerli değildir. Çok önemli bir karar aldığımızı düşünüyorum ancak yasalarımız bununla sınırlı kalmayacak, örneğin daha 9 yaşına basmamış kız çocukları aile baskısıyla kapanmak zorunda kalıyor. Biz bunun da önüne geçeceğiz. Kapanmak için 18 yaş sınırı koyacağız.” diye konuştu.

“Rojava ne İran ne de Suudi Arabistan'dır”

Türkiye'deki Kemalist sisteme özenen PYD'li Xelil, Çarşaf ve Tesettür yasağı kararını baskıyla örtünmenin önüne geçmek için aldıklarını öne sürerek, “Rojava ne İran ne de Suudi Arabistan'dır. Bunu herkes iyi bilmeli” sözleriyle PYD'nin İslam'a olan tahammülsüzlüğünü ortaya koydu. (Hürseda Haber)

Kaynak : Hürseda
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...