RAMAZAN BÖKÇÜN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KURBANI OLMUŞ

AİLE VE GENÇLİK 25 Mayıs 2020 19:23
Videoyu Aç RAMAZAN BÖKÇÜN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KURBANI OLMUŞ

Önceki gün zorla akıl hastanesne yatırılan Ramazan Bökçün'ün suçu belli oldu. Diyarbakır Savcılığ'nın yayınladığı Basın Açıklamasına göre Ramazan Bökçün bir bayanı gyiminden dolayı uyarması nedeni ile alıkonulmuş.

İSLAM MEDYA HABER MERKEZİ-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Yayınladığı basın açıklamasna göre Ramaza Bökçün, Diyarbakır Ulucamii'yi Transparan kıyafeti ile ziyaret etmeye çalışan bir bayanı uyarması nedeni ile şikayet edilmiş. Hem de Taciz iftirası ile.

Her müslümaın üzerine vazife olan Emri Bilma'ruf görevi gereği camiyi ve çevresini transparan gezemeyeceği uyarısında bulunan Ramazan Bökçün'ün davranışı taciz kabul edilmiş. İstanbul sözleşmesindeki "Kadının Beyanını Esastır" hükmü gereğince derdest edilen Bökçün, cezai ehliyeti olmadığı gerekçesi ile akıl hastanesine gönderilmiş..

Bu hadise ile denlmek isteniyor ki, bir kadın Camiye veya bir başka kutsal mekana anadan uryan da girse uyarılamayacak. Diyelim ki uyardınız. Bu durumda ya cezaevi yada tımarhane sizi bekliyor.

Böylesine trajikomik hadiselerin yaşanmaması için İstanbul Sözleşmesi denilen paçavranın derhal yırtılıp atılması ve Türkiye'nin bu faciadan kurtarılması gerekiyor.

işte Diyarbakır Cumhuriyet Basşavcılığının Basın Açıklaması:

 

BASIN AÇIKLAMASI

Bazı haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında, Diyarbakır’da R.P. isimli şahsın zorla akıl hastanesine yatırıldığı yönündeki iddialarla ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Söz konusu kişinin, 8 Ocak 2017 tarihinde, il merkezinde bulunan Ulu Cami’yi ziyaret etmekte olan bir kadın vatandaşımıza yönelik ‘‘bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum’’ gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa eyleminde bulunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturma, 1 Şubat 2017 tarihinde cinsel taciz suçundan iddianame düzenlenmesiyle sonuçlanmıştır.

Sanığın babasının, suç tarihinden yaklaşık iki hafta önce oğlunun akıl hastası olduğu ve tedavi altına alınmasını istediği yönünde Diyarbakır Valiliğine ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurularının olduğu tespit edilmiştir. Sanığın babası, aynı mahiyetteki beyanlarını soruşturma sırasında da tekrar etmiştir.

Yargılama sırasında sanık, suç tarihinde akıl hastası olup olmadığının ve dolayısıyla ceza sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla Dicle Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığına sevk edilmiştir. Yapılan tetkik ve muayeneler sonucunda ilgilinin şizofreni hastası olduğu rapor edilmiştir.

Yargılama sonucunda Mahkeme, atılı suçun sanık tarafından işlendiğini sabit bulmakla birlikte, söz konusu rapor nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 32/1. maddesi gereğince sanığın ceza sorumluluğunun bulunmadığına, 57. maddesi gereğince koruma ve tedavi amaçlı olarak güvenlik tedbiri uygulanmasına karar vermiştir.

İlk derece mahkemesinin kararının istinaf incelemesiyle kesinleşmesine müteakip, hükümlü, 14 Mayıs 2020 tarihinde Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne tedavi amacıyla sevk edilmiştir. Ceza Kanunumuzun 57. maddesinin ikinci fıkrasında; ‘‘Hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca düzenlenen raporda toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesi üzerine mahkeme veya hakim kararıyla serbest bırakılabilir.’’ hükmü yer almaktadır.

Söz konusu şahısla ilgili tedavi süreci, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonraki aşamalarda da sağlık kurumunun rapor ve değerlendirmeleriyle şekillenecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 25.05.2020

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Kaynak : İSLAM MEDYA
1000
icon
Cumali 26 Mayıs 2020 20:19

İyi bilin ki Allahın veli kulları için hiçbir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklardır.” (Yunus/62).

0 2 Cevap Yaz
Fatıma 26 Mayıs 2020 16:25

Her doğruyu söyleyeni ya hapis yada tımarhane ye yatırlar bu adalet deyil... zaten islam hukukun olmadığı bu ölkede hertürlü zina pislik serbest olmuş. kim baş kaldırırsa boynunu vurmakla meşguller..Allah.c.c Adaleti sizin adeleten çok daha böyükdür,zalimler için yaşınnn Cehenem.

0 3 Cevap Yaz

Ahmed Yasin
MALCOM X