RIDVAN KAYA: “MÜSLÜMANLARA KARŞI HUKUKSUZLUKLARA ORTAK TEPKİ VEREMİYORUZ”

GÜNDEM 17 Aralık 2020 16:45
Videoyu Aç RIDVAN KAYA: “MÜSLÜMANLARA KARŞI HUKUKSUZLUKLARA ORTAK TEPKİ VEREMİYORUZ”

Köklü Değişi Medya tarafından düzenlenen ve Değişim TV’den canlı yayınlanan “Türkiye’nin Yargı Sorunu Reformlar ile Çözülebilir mi?” başlıklı programa katılan ÖZGÜRDER Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Türkiye'de İslami kesimin Müslümanlara yönelik hukuksuzluklar konusunda neden ortak tepki veremediklerinin sebeplerini değerlendirdi.

Değişim TV'de online yayınlanan GÜNDEM ÖZEL programında konuşan Rıdvan Kaya, “bu konu bizim en temel yaralarımızdan birisidir. İslami camia olarak “hak, hukuk, adalet” hususlarında bazı sıkıntılarımız var” dedi.

 Rıdvan Kaya konuşmasında, geçmişten beri bu konu ile alakalı tavır koyma, bunun mücadelesini verme, gündem oluşturma konusunda Müslümanlar olarak edilgenliğimiz, zayıflığımız, zaaflarımız ön planda olduğunu belirtti.

Kaya, “özelde kardeşlik hukukuna sahip çıkma, Müslümanlar olarak uğradığımız mağduriyetler karşısında yekvücut olarak tavır koyabilme kapasitemizle ilgili olarak da daha yoğun sorunlarımız var. Bunların da iki temel sebepten kaynaklandığını düşünüyorum. İlk olarak, Kemalist diktatörlük düzenin oluşumundan itibaren uyguladığı baskılar, sistemli dayatmalar ve sindirmelerin sonucunda İslami camianın genel olarak daha ezik, kendi hakkını hukukunu ve taleplerini gündemleştirme konusunda biraz daha geri planda duran, statükoya nerdeyse kendini bağımlı hisseden tutum arzettiğini görüyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak : Köklü Değişim
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal