Ruhani: Körfez’in güvenliği İran için önemli

İRAN 13 Haziran 2019 23:00
Videoyu Aç Ruhani: Körfez’in güvenliği İran için önemli

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Umman Körfezi’nde iki tankerin saldırıya uğramasından saatler sonra yaptığı açıklamada, Körfez’in güvenliğinin ülkesi için önemli bir konu olduğuna dikkat çekti.

Ruhani konu ile ilgili bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Körfez bölgesindeki güvenliğin İran, Ortadoğu, Asya ve tüm dünya ülkeleri için çok hassas ve önemli bir konu olduğuna değinerek, ülkesinin bu bölgedeki güvenlik ve istikrarı sağlamak için çalıştığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Umman Denizi’nde tankerlere yapılan saldırılarının şüpheli olduğuna dikkat çekti.

Zarif konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, Japonya’ya bağlı iki tankere yapılan saldırının Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve İran Dini Lideri Ali Hamaney’in görüşme sırasında gerçekleştiğine dikkat çekerek, olayın şüpheli olduğuna vurgu yaptı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musavi olay ile ilgili endişelerini dile getirerek, olayın Tahran’ın bölgedeki gerginliği azaltma çabalarına aykırı olduğunu, ülkesinin bölgedeki diyalog ve işbirliğine verdiği desteğe inandıklarını söyledi.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii olaydan duyduğu endişeyi dile getirerek, bölge ülkelerine "istikrarsızlıktan faydalanan çevrelerin oyununa gelmemeleri" uyarısında bulunarak, "İran hükümeti, bölgenin ve stratejik deniz yollarının güvenliğinin garanti altına alınması için iş birliği yapmaya hazırdır" dedi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre, yetkililer olay ile ilgili soruşturma başlatırken, olay yerine giden birçok uzman yakın bir zamanda soruşturma sonuçlarını açıklamayı planlıyor.

Öte yandan ABD Donanması tarafından bugün yapılan açıklamada, Umman Denizi’nde seyir halindeki iki tankerin saldırıya uğradığı belirtilirken, çok sayıda ülkeden saldırılara tepki geldi.

ABD 5. Filosu, Umman Denizi’nde saldırıya uğrayan iki tankere olayın hemen ardından yardım edildiğini açıklarken, 5. Filo sözcüsü, bölgedeki ABD güçlerinin bu sabah erken saatlerde iki ayrı tehlikeli mesaj aldığını söyledi.

Reuters haber ajansı, Umman Denizi’nde saldırıya uğrayan bir petrol tankerinin hasar gördüğünü belirtirken, tankerde görev yapan personelin tahliye edildiğini aktardı.

Bloomberg’in haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Fuceyre Limanı’ndan bir yetkili, saldırının tankerlerin petrol ile doldurulmasının ardından Abu Dabi’den yola çıktıktan sonra gerçekleştiğini belirtti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...