Rus ordusunda selfie çekmek yasaklandı

GÜNDEM 7 Ekim 2017 10:56
Videoyu Aç Rus ordusunda selfie çekmek yasaklandı

Rus ordusu askerlerinin güvenlik için çok büyük önem arz eden konum bilgilerini açığa çıkarıyor olması sebebiyle selfie çekmelerini yasakladı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Daha önce Ukrayna ve Suriye’de sosyal medyada paylaşılan Rus birliği fotoğrafları sebebiyle askerlerin gizli kalması gereken konum ortaya çıkmıştı.

İngiliz gazetesi Independentta yer alan bir habere göre Rusya ordusu, askeri personelin fotoğraf çekmesini yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladı. Yasa tasarısı, fotoğraf, video ve diğer görsel medyanın düşmanlara önemli bilgiler verebileceği olasılığına karşı, fotoğraf çekimlerinin yasaklanmasını öngörüyor.

Tasarıda, bazı fotoğrafların dijital ortamda, çekildiği coğrafi konumunun kolaylıkla saptanabildiği ve dolayısıyla askeri birliklerin konuşlandığı bölgenin ayrıntılı şekilde ortaya çıkarabileceğine dikkat çekiliyor.

Rus ordusu son zamanlarda Suriye sahasında IŞİD, ve Muhalif grupların açık hedefi olduğu için tasarının gündeme getirildiği konuşulurken, Deyrizor bölgesinde en son yaşanan olaylarda 2 Rus askeri IŞİD tarafından ele geçirilmişti.

Uluslararası basın mensuplarının daha önce Rusya askerlerinin selfielerini konum belirlemek için kullandığı bazı olaylar gerçekleşmişti.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...