Rusya’dan Ukrayna’da Düşürülen Malezya Uçağına İlişkin Yeni İddia

DÜNYA 17 Eylül 2018 20:57
Videoyu Aç Rusya’dan Ukrayna’da Düşürülen Malezya Uçağına İlişkin Yeni İddia

Malezya Havayolları’na ait MH17 uçağına isabet eden füzenin, 1986’da Rusya’nın Dolgoprudni şehrindeki bir fabrikada üretildiğini ve ardından Ukrayna’ya gönderildiği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, 17 Temmuz 2014’te Ukrayna’nın doğusunda düşen ve 298 kişinin ölmesine neden olan Malezya Havayolları’na ait MH17 uçağına isabet eden füzenin, 1986’da Rusya’nın Dolgoprudni şehrindeki bir fabrikada üretildiğini ve ardından Ukrayna’ya gönderildiği belirtildi.

Füze ve Ağır Silah Dairesi Başkanı Korgeneral Nikolay Parşin, füzenin Dolporudni makine üretim kuruluşunda, 1986 yılında üretildiğini, daha sonra Sovyetler Birliği döneminde Ukrayna’ya gönderildiği ve Rusya topraklarına hiç geri dönmediği bilgisini verdi.

Parşin, elde ettikleri bilgilerin ‘çok gizli’ olduğunun altını çizerek, konuya dair açıklamasına şu ifadelerle devam etti,

“Kuyruk numarası 886947379 olan füzenin gönderildiği askeri birimin numarası 20152, ismi ise 223. 1986 yılında bu birlik Karpatya Askeri Bölüğü’nün bir parçasıydı. Sovyet dönemi Ukrayna’sının Ternopolskiy bölgesindeki Terebovle kentindeydi. Bölüğün silahları arasında Buk füze sistemleri vardı. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra bu bölük geri çekilmedi ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bünyesine dahil edildi.”

MH17 sefer sayılı uçak, 17 Temmuz 2014’te 283 yolcu ve 15 kişilik mürettebatı ile Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a gitmek üzere Ukrayna hava sahasında yol alırken, Ukrayna-Rusya sınırına 40 kilometre mesafede düşürülmüş ve uçaktaki çoğu Hollandalı 298 kişiden kurtulan olmamıştı.

Mayıs ayında, Hollanda ve Avustralya Rusya’yı doğrudan saldırıya karışmakla suçlamıştı.

Rusya, uçağın düşürülmesiyle ilgili her türlü sorumluluğu reddederek, Kiev’i işaret eden bir takım iddialar ortaya attı.

Rusya Savunma Bakanlığı, ayrıca Ukrayna’nın uçağın düşürülmesi ile bağlantılı olduğunu iddia ettiği sesli bir kanıt da sundu.

Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...