Rusya tren istasyonunu vurdu!

DÜNYA 8 Nisan 2022 12:23
Videoyu Aç Rusya tren istasyonunu vurdu!

Rusya'nın Ukrayna işgali 44. gününe girdi. Ukrayna Devlet Demiryolları Kramatorsk tren istasyonunun Rus roketiyle vurulduğunu açıkladı. Saldırıda en az 30 kişinin öldüğü açıklanırken 100 kişi de yaralandı.

Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna'nın Rusya'nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin'in talimatıyla başlatılan işgal, kırk dördüncü gününe girdi. Kiev başta olmak üzere ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken Batı dünyasından Moskova'yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.


İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

RUSYA TREN İSTASYONUNU VURDU: 30 ÖLÜ

10.50 Ukrayna devlet demiryolu şirketi Rusya'nın, Ukrayna'nın doğusundaki Kramatorsk kentinde bulunan tren istasyonunu roketle vurduğunu duyurdu. Yapılan açıklamada, saldırıda 30 kişinin yaşamını yitirdiği 100 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Saldırı sonrasında Donetsk valiliğinden yapılan açıklamada tren istasyonunda, bölgeyi terk etmeye çalışan sivillerin bulunduğu ifade edildi.
09:05 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüştü. Görüşmede Akar Mauripol başta olmak üzere sivillerin karadan, denizden emniyetle tahliyesinin aciliyetini vurguladı.

"TÜRKİYE'YE MİNNETTARIM"

07:45 Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ukrayna için gerçek bir dost olduğunun ifade etti. Kuleba, "Türkiye Ukrayna’nın gerçek ve ümit verici ortak olarak kalacak. Benim dostum Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’ya yardımlarını devam ettireceklerini teyit etti. Ateşkese yönelik Türkiye tarafının uyguladığı diplomatik baskı için minnettarım." ifadelerini kullandı.

01:13 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’yı ima ederek ülkesindeki cinayet, tecavüz ve yağmalara karşı sorumluların bulunup cezalandırılacağını söyledi.

LUHANSK'TA RUS GÜÇLER BİRKAÇ KİLOMETRE GERİYE ATILDI

00:02 Ukrayna Savunma Bakanlığı, Luhansk bölgesinde Rus güçlerin Ukrayna ordusunun karşı saldırısı ile birkaç kilometre geriye atıldığını, Çernigiv bölgesinde ise Gremyaç köyünün kurtarıldığını duyurdu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL