Rusya ülkeye gelen herkesin parmak izini alacak

GÜNDEM 10 Kasım 2015 16:30
Videoyu Aç Rusya ülkeye gelen herkesin parmak izini alacak

Rusya'da yapılacak düzenlemeyle 2016'dan itibaren ülkeye giriş yaanların parmak izinin alınacağı bildirildi

Rusya Federal Göç Servisi (FGS) 2016 yılından itibaren ülkeye giriş yapan bütün yabancıların parmak izlerinin alınacağını duyurdu

Ozodlik radyosunun haberine göre Rus hükümetinin bütçe desteğiyle 200'den fazla sınır kontrol noktalarında parmak izlerini alacak cihazlar yerleştirilecek. FGS yetkilileri bu önlemin Rusya'ya giriş yasağı bulunan kişilerin pasaportlarında isim değişikliği yaparak tekrar ülkeye giriş yapmaya çalışması sebebiyle alındığını açıkladı.

İzvestiya gazetesi ise şu anda zaten ülkeye giriş yapan işçi göçmenlerin parmak izlerinin alındığını, ancak bu uygulamanın bütün yabancılar için yapılacağına henüz karar verilmediğini yazdı.

2014 yılından bu yana Moskova ve St. Petersburg havaalanlarında ülke giriş yapan yolcuların parmak izleri alınıyor. FGS yetkililerine göre, geçen sene St. Petersburg şehri Pulkovo havaalanında parmak izlerinin kontrolü sonucu isimlerini değiştirerek ülkeye girmeye çalışan yabancı uyruklu 173 kişi yakalandı ve yine 3 bin kişi göç kurallarını ihlal ettiği için sınır dışı edildi.

Göçmenlerin parmak izi mevzuatı Rusya Devlet Duması’nda uzun süredir tartışılıyor. 2014 yılının Nisan ayında Rusya Meclisi’ne ülkeye vizesiz giriş hakkı olan Özbekistan, Tacikistan, Azerbaycan, Moldova ve diğer ülke vatandaşlarının parmak izlerinin alınmasını zorunlu kılan yasa tasarısı gündeme alınmış, ancak onaylanmamıştı.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL