Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Son 24 saatte 12 yaşlı hastayı kaybettik 277 yeni vaka var

GÜNDEM 21 Mart 2020 23:42
Videoyu Aç Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Son 24 saatte 12 yaşlı hastayı kaybettik 277 yeni vaka var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte Türkiye'de koronavirüs sebebiyle 12 yaşlı hastanın daha hayatını kaybettiğini, 2.953 şüphelide yapılan testlerde 277 kişinin pozitif çıktığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte Türkiye'de koronavirüs sebebiyle 12 yaşlı hastanın daha hayatını kaybettiğini, 2.953 şüphelide yapılan testlerde 277 kişinin pozitif çıktığını açıkladı.

Bakan Koca, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, "Son 24 saatte 2.953 şüpheliye test yapıldı. 277’si pozitif çıktı. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini kaybettik. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor." diye konuştu.


Dr. Fahrettin Koca@drfahrettinkoca

Son 24 saatte 2.953 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 277’si POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.

202K
10:59 PM - Mar 21, 2020
Twitter Ads info and privacy

77.8K people are talking about this

Türkiye'de koronavirüs salgınıyla ilgili yaşanan gelişmeler şöyle oldu:

 • 22 Mart 2020 itibariyle lokanta, kafe, pastane ve benzeri yerlerden sadece al-götür ve paket servisine izin verileceği duyuruldu
 • Türkiye'de vaka sayısı 670, can kaybı 9
 • 65 yaş üstüne sokağa çıkma sınırlaması getirildi

 • 15 dakikalık test kiti tanıtıldı

 • KKTC'ye 72 milyon liralık destek aktarıldı

 • Morg ve defin hizmetlerine yönelik alınacak önlemler belirlendi

 • Berber ve kuaförlerin faaliyetleri geçici olarak durduruldu

 • 46 ülkeye daha uçuş yasağı getirildi

 • Kars ve Ağrı'daki canlı hayvan pazarları kapatıldı

 • Burdur'da 14 gün kuralına uymayan 12 kişiye para cezası kesildi

65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma sınırlaması

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olanların ikametlerinden dışarı çıkmalarına sınırlama getirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada: "Bu gece yarısı saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27 maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır. Ayrıntılı bilgi saat 19.30’da vatandaşlarımıza açıklanacaktır" denildi.

Bakanlık ayrıca toplu asker uğurlama törenlerini geçici olarak yasakladığını duyurdu. Gaziantep Valiliği ise bu tür eylemlere katılanlar hakkında yasal işlem yapılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen yazıda, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, toplu asker uğurlama törenlerine geçici süreyle izin verilmemesi istendi.

Ankara ve İzmir'de 65 yaş üstüne ücretsiz ulaşım donduruldu

Başkent Ankara ve İzmir'de, özellikle risk altındaki grubun daha az dışarı çıkmasını sağlamak için 65 yaş ve üzerindekilere verilen ücretsiz ulaşım hakkı askıya alındı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Özellikle ileri yaşlardaki vatandaşlarımızın birinci derecede riskli grup olmasından kaynaklı olarak, bu yurttaşlarımızı koruma tedbiri oluşturmak için yeni bir karar aldık" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs hızlı tanı kitinin tanıtımı yapıldı

Türkiye'de yeni tip korovirüs SARS-2-CoV'u 15 dakikada tespit edebildiği söylenen test kiti tanıtıldı.

Tanıtımı yapan Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Yasemin Coşkun, hızlı testin en büyük avantajının, sonucun pozitif çıkması halinde, hastanın anında izolasyona alınmasını sağlaması olduğunu ifade etti. Böylelikle hastanın başkalarıyla temas ederek virüsü yaymasının engellenmesi hedefleniyor. Mikrobiyoloji uzmanı ayrıca, sonucun negatif çıkması durumda numunenin moleküler test çalışan bir merkeze gönderilmesini önerdiklerini söyledi. Bu durum, test kitinin ne kadar güvenilebilir olduğu sorusunu da doğurdu.

İhtiyaç sahibi 2 milyon haneye 1.000'er lira destek

Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgınının olumsuz ekonomik etkilerine karşı, hükümet ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye 1.000'er liralık yardım aktarılacağını, emeklilere de Ramazan Bayramı için ödenecek bin lira ikramiyenin nisan ayında verileceğini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, halihazırda düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi 2 milyon hanenin Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 1.000'er lira nakdi destekten faydalanacağını bildirdi.

KKTC'ye 72 milyon liralık destek

Cumhurbaşkan Yardımcısı Fuat Oktay, koronavirüs salgını ile mücadelede destek olmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne acil ihtiyaçları için ilk etapta 72 milyon liralık finansal kaynak gönderildiğini duyurdu.


Fuat Oktay@fuatoktay

1️⃣Türkiye Cumhuriyeti koronavirüsle mücadelesinde KKTC’ye ve adadaki soydaşlarımıza gereken her türlü desteği veriyor.
Bu çerçevede, koronavirüsle mücadele kapsamında KKTC’ye acil ihtiyaçları için ilk etapta 72 milyon liralık finansal kaynak gönderilmiştir.

3,073
5:06 PM - Mar 21, 2020
Twitter Ads info and privacy

663 people are talking about this

Türkiye ile 71 ülke arasında hava yolu trafiği durdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 46 ülkeye daha uçuşların durdurulacağını duyurdu.

Türkiye'ye uçuşları durdurma kararı alan Rusya, Katar ve Libya ile birlikte hava yolu trafiği kesilen ülke sayısı 71'e ulaştı.

Son kararla birlikte Türkiye'nin uçuş trafiğini kapattığı 68 ülke şunlar:

Almanya, Angola, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Cezayir, Cibuti, Çad, Çekya, Çin, Danimarka, Dominik, Ekvator, Ekvator Ginesi, Fas, Fildişi Sahili, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kamerun, Kanada, Karadağ, Kazakistan, Kenya, KKTC, Kolombiya, Kosova, Kuveyt, Kuzey Makedonya, Letonya, Lübnan, Macaristan, Mısır, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Nepal, Nijer, Norveç, Özbekistan, Panama, Peru, Polonya, Portekiz, Slovenya, Sri Lanka, Sudan, Suudi Arabistan, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Umman ve Ürdün.

Berber ve kuaförlerin faaliyetleri geçici olarak durduruldu

Dünya Sağlık Örgütünce pandemi olarak nitelenen Covid-19 önlemleri kapsamında, İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca berber ve kuaförlerin faaliyetlerine geçici süreyle ara verildi.

İçişleri Bakanlığının, 81 il valiliğine gönderdiği "koronavirüs tedbirleri" konulu ek genelge kapsamında, berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin faaliyetleri bugün saat 18.00 itibarıyla geçici süreliğine durduruldu.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL