Salgın, Husilere Yemenlilerin paralarını gasp etmek için yeni bir kapı araladı

İSLAM DÜNYASI 29 Mart 2020 14:05
Videoyu Aç Salgın, Husilere Yemenlilerin paralarını gasp etmek için yeni bir kapı araladı

Husi milisleri, savaş cephelerine yeni unsurlar seferber etmek üzere yalnızca dünya ülkelerine yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgınından faydalanıyorSana’daki yerel kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada Husilerin yaklaşık iki haftadır kontrolleri altındaki bölgelerde yaşayan Yemenlilere yönelik yaygın yağma faaliyetleri yürütmek ve farklı gruplara uygulanan yasa dışı eylemlerle milyonlarca riyale el koymak için koronavirüs salgınını kullandığını aktardı.

Kaynaklara göre Husiler, faaliyetleri kapsamında başkent Sana’daki ana caddelerde çok sayıda restoranı ve kafeyi hedef alırken silahlılardan oluşan komiteler aracılığıyla da el-Vahda, el-Seb’in, Muin, es-Sevre ve Azal kasabalarındaki sokaklarda da benzer kampanyalar yürüttü.

Husi milisler, koronavirüsü önleme kampanyaları çerçevesinde toplu destek ve finansman sağlama bahanesiyle 10 bin ila 100 bin riyal ödemeleri için restoran ve kafe sahiplerine yöneldi.

Kaynaklara göre komiteler restoran sahiplerini başta maske ve eldiven takma, dezenfektan ve steril malzemeler kullanma olmak üzere Husilerin aldığı önlemlere uymaya zorladı.

Sana’daki bir restoran sahibi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada milislerin saha kampanyalarının ikinci gününde finansal harçların ödenememesi nedeniyle (başkentin en büyük sokaklarından biri olan) es-Sittin sokağındaki 4 restoranı ve 11 kafeyi kapattığına dikkat çekti.

İsminin açıklanmasını istemeyen restoran sahibi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada milislerin kapatılan dükkanların ve restoranların sahiplerinin ve çalışanlarının koronavirüse karşı Husi önlemlerine uymadıklarını belirtti.

Husiler bir süredir Sana’nın ve Yemen’in birçok bölgesinde kuyumculara, hastanelere, ticaret merkezlerine, eczacılara ve özel şirketlere yönelik yoğun kampanyalar gerçekleştiriyor. Söz konusu kesimleri belirledikleri ödemeleri yapamaya zorluyor.

Milislerin kontrolü altındaki bazı bölgelerde yaşayan vatandaşlar ve dükkan sahipleri, mallarını hedef almaya ve paralarını yağmalamaya devam eden Husilerin baskı ve gasp eylemlerinden şikayetçi.

Sana, İb, Zamar ve Amran’daki tüccarlar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada kampanyanın Husi komitelerin salgınla mücadele kararlarına uyma bahanesiyle ortaya koyulduğunu aktardı.

Tüccarlar, Husi komitelere bağlı silahlıların sokaklarda çeşitli tehditlerde bulunduklarını ve kendilerini koronavirüsle mücadele kampanyasına destek vermeye zorladıklarını ifade belirtti. Tüccarlar ayrıca silahlıların kendilerini ‘sert cezalar vermek, mallarına el koymak ve dükkan sahiplerini soruşturmak’ ile tehdit ettiklerini kaydetti.

Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde faaliyet gösteren ticari kuruluşlar ve sermaye sahipleri de milislerin yağma ve zulüm faaliyetlerinden kaçamadı. Husiler, koronavirüs salgınını bahane ederek yürüttükleri kampanyalar aracılığıyla söz konusu kuruluşların sahiplerini ve iş adamlarını büyük miktarlarda ödeme yapmaya zorluyor.

Sana’daki kuruluşların çalışanları Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada Husilere bağlı Koronavirüsle Mücadele Yüksek Komitesi’nin kontrolleri altındaki bölgelerde bulunan şirketlerden ve ticari işletmelerden para toplama kararı aldığını belirtti.

Söz konusu kuruluşların çalışanları, personeli oldukları bazı ticari kuruluşların milisler tarafından 5 milyon ila 30 milyon arasında ödeme yapmaya zorlandığını aktardı.

Çalışanlara göre Husi milisler, her zaman olduğu gibi çıkarlarına, hedeflerine ve darbe projelerine hizmet etmek üzere Yemen’de ortaya çıkan trajediden faydalanıyor.

Husiler, söz konusu yağma faaliyetleriyle eş zamanlı olarak bir ay boyunca yürüttükleri çeşitli kampanyalar aracılığıyla Yemen halkına şantaj yapmayı da sürdürdü.

Sana ve İb’deki görgü tanıklarının ve vatandaşların Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamaya göre Husi milisler yaklaşık 1 ay boyunca kendilerine bağlı komiteler aracılığıyla restoran, kafe, otel, banka sahiplerini, eczacıları ve ticari şirket sahiplerini hedef alan uygulamalar yürüttü. Söz konusu kesimleri ‘Kararlılık Günü’ münasebetiyle ödeme yapmaya zorladı.

Milislerin koronavirüsü Yemenlilere karşı şantaj yapma malzemesi olarak kullandığını belirten görgü tanıklarına göre Husiler, Kararlılık Günü çerçevesinde Sana ve İb’de yerel komiteler oluşturarak halkı harç ödemeye zorlandı. Görgü tanıklarına göre Husiler ödemelerin yapılmaması halinde dükkanları kapatmakla tehdit etti.

Diğer yandan Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan yerel yetkililer, Husilerin kontrolleri altındaki bölgelerde faaliyet gösteren tüccarlara ve özel sektör çalışanlarına karşı ortaya koyduğu ihlalleri kınadı. Yetkililer, milislerin amacının savaş çabalarını finanse etmek olduğunu aktardı.

Tüccarlar ve yerel halk, darbenin başlangıcından bu yana başta başkent Sana ve İb olmak üzere Husiler tarafından kontrol edilen alanlarda gasp, soygun ve baskı faaliyetlerine maruz kalıyor.

Kaynak : Şarku’l Avsat /Sana
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...