Sare doktor olmak istiyor ama...

FİLİSTİN 4 Ocak 2022 12:30
Videoyu Aç Sare doktor olmak istiyor ama...

İşgalci İsrail rejiminin Gazze’ye açtığı bombardıman sonucunda felçli kalan ve yürüme yetisini kaybeden dört yaşındaki Sara’nın annesi Lina, yürekleri parçalayan ifadeler kullandı.

2021 yılının Mayıs ayında Gazze’ye savaş açan işgalci İsrail rejimi; kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin çok sayıda kişiyi şehit etmişti. İsrail rejimi, söz konusu saldırılarda birçok insanın yaralanmasına yol açarken saldırılar sonucunda engelli kalan kişilerden biri de minik Sara el-Metrabi oldu. İsrail saldırıları nedeniyle altında kaldığı enkazdan çıkarılmasına rağmen yürüme yetisini kaybeden Sara, yaşıtları gibi koşarak oyun oynayabileceği günün hayalini kuruyor. İçerisinde bulunduğu duruma ilişkin olarak konuşan dört yaşındaki Sara, yüzündeki tebessüm ile ümitvar olduğunu gösteriyor. İsrail saldırısında yaralandıktan sonra felçli kalan ve yürüyemeyen Sara geleceğe dair hayalini, “Büyüyünce doktor olmak istiyorum, böylece çocuklara yardım edebilirim” ifadeleriyle açıklıyor.

“HİSSETTİĞİMİZ ACIYI NASIL TARİF EDECEĞİMİ BİLMİYORUM”
Bir zamanlar diğer arkadaşları gibi yürüyebilen Sara, İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanında annesiyle birlikte enkaz altında kaldı. Yaşadığı acı dolu dakikaları anlatan Sara’nın annesi Lina el-Metrabi, yavrusunun hayatta kalması dolayısıyla Allah’a hamd ediyor. İsrail saldırısı sonucunda yavrusuyla birlikte düştükleri durumun acısını nasıl anlatacağını bilmediğini söyleyen Lina, “Molozlar altında kaldığımızda Sara’yı arıyordum. O da ‘Anne neredesin’ diye sesleniyordu. Onu aldım ve onu molozların altından taşıdım. Bunca zaman bana bakıyordu ve çevresinin farkındaydı. Molozların altından çıktık ve onu sokaktaki ambulansa taşıdım. Ambulansın içinde bana bakıyordu. Hissettiğimiz acıyı nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum” ifadelerini kullandı.


“SARA BİR DAHA YÜRÜYEMEYEBİLİR”
Dört yaşındaki yavrusunun durumunu anlatan Lina, Sara’nın Ürdün’de çok sayıda ameliyat geçirdiğini fakat doktorların kendilerine daha fazla ameliyatın mümkün olmayacağını söylediğini aktardı. Lina, Sara’nın iyileşmesi için fizyoterapi tedavisine başladıklarını dile getirirken “Doktor, Sara’nın bir daha yürüyebileceğinin garantisini veremeyeceğini fakat o bir çocuk olduğu ve vücudu hala büyüdüğü için umut olduğunu söyledi. Fizyoterapiye iyi yanıt verebilir. Allah’a güçlü bir inancımız var. Sara çok iyimser ve biz de öyleyiz. Şimdi fizyoterapiden geçiyor. Ona ameliyatlardan sonra fizik tedavi yapacağımızı ve yürüyebileceğini söylerdim. Şimdi bana soruyor: ‘Neden bu kadar uzun sürüyor, neden hala yürüyemiyorum.’ Onu sakinleştirmeye çalışıyorum” dedi.

“SARA’YA NE CEVAP VEREBİLECEĞİMİ BİLMİYORUM”
Yavrusunun içinde bulunduğu duruma dair bazen konuştuklarını kaydeden acılı anne, Sara’nın kimi zaman kendisine, “Evimiz nereye gitti, bu neden bizim başımıza geldi, bunu bize neden yaptılar? Ben henüz bir çocuğum, ben hiçbir şey yapmadım. Bunu bana neden yaptılar” gibi sorular yönelttiğini belirtiyor. Sorduğu sorular karşısında Sara’ya ne cevap vereceğini bilemediğini söyleyen Lina, “Sara’nın kişiliği ve ruh hali savaştan sonra değişti. Küçük yaşta büyük acılara katlandı. O çok güçlü ve savaştan sonra daha da güçlendi. Güçlü bir iradesi var, çok mutlu bir çocuk. Bize o ümit veriyor. Allah’ın izniyle Sara’nın bir gün yürüyebileceğine dair çok iyimseriz. Bu uzun bir yolculuk ama biz onun yanındayız ve onu bırakmayacağız” sözlerini sarf etti.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL