Savaşın izlerini vücutlarında taşıyorlar

SURİYE 5 Kasım 2021 08:38
Videoyu Aç Savaşın izlerini vücutlarında taşıyorlar

Suriye’deki iç savaş, yüzbinlerce çocuğun hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına sebep oldu.

Sivil yerleşim yerlerinin, yetimhanelerin, çadır kampların bombalandığı Suriye’de ölümlerin yanında yaralanmaların büyük çoğunluğu iyileşecek şekilde değildi. Kollarını, bacaklarını kaybeden, aklî melekelerini yitiren çocuklar savaşın izlerini vücutlarında taşıyorlar.

Suriye’deki iç savaş özellikle Rusya’nın sürece dâhil olmasıyla korkunç bir boyuta ulaşmıştı. Rusya’nın hiçbir ayrım gözetmeksizin saldırdığı bölgelerde binlerce çocuk hayatını kaybetti, yaralandı. Bu yaralanmaların büyük çoğunluğu iyileşecek türden olmadı. Kimi çocuklar uzuvlarını kaybederken, kimi çocuklarda zihinsel engel oluştu. Rusya’nın alçak saldırılarında yaralanan çocuklardan biri de Ubeyde... İdlib’de çadırkentte rastladığımız Ubeyde, yaşadıklarını anlatacak durumda olamadığı için yaşadıklarını yakınlarından dinledik.


ANNE, YANGINDA ŞEHİT OLDU

Rusya’nın gaddar saldırılarının hedefinde Atarib bölgesinin olduğu günlerde evlerinde anne ve kız kardeşi ile beraber yaşıyordu Ubeyde... Rus bombardımanında ev, şiddetli bir şekilde sallanınca, mazlum ailenin ısınmak için yaktığı mazot sobası devrildi. Kısa süre sonra ev alevlere teslim oldu. Ubeyde’nin annesi bu yangında şehit oldu.

YÜZÜ, ELLERİ YANDI; KARDEŞİNE AĞABEYLİK YAPMAYA DEVAM ETTİ

Ubeyde, yüzü, elleri yanmış hâlde yangından kurtulurken o zaman 5 aylık kardeşi Necme de yangından sağ çıktı. Yangının izlerini bedeninde taşıyan Ubeyde yaşadıklarından dolayı anlamak ve konuşmakta da zorlanır hâle geldi. Akrabalarının yardımıyla yaşayan Ubeyde, o hâline rağmen 5 aylık kardeşi Necme’ye ağabeylik yaptı. Öyle ki Necme büyüyene dek ağabeyi Ubeyde’den başka hiç kimseye gitmedi. Şimdi yakınlarıyla birlikte bir çadırkentte hayata tutunan kardeşler, birbirine kenetlenmiş vaziyette yaşıyorlar.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL