SDG, DEAŞ’lı 4 aile üyesini Hollanda'ya teslim etti

SURİYE 7 Haziran 2021 02:10
Videoyu Aç SDG, DEAŞ’lı 4 aile üyesini Hollanda'ya teslim etti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) açıklamasına göre Cumartesi günü Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kontrolündeki Kamışlı kentinde DEAŞ militanlarının ailelerinden Hollanda uyruklu bir kadın ve üç çocuğu dört kişiyi, ülkelerinden gelen diplomatik bir heyete teslim etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) açıklamasına göre Cumartesi günü Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kontrolündeki Kamışlı kentinde DEAŞ militanlarının ailelerinden Hollanda uyruklu bir kadın ve üç çocuğu dört kişiyi, ülkelerinden gelen diplomatik bir heyete teslim etti.

İki yaşında bir erkek, 5 yaşında kız ve annelerinin yanı sıra 12 yaşındaki bir kız çocuğu, aralarında Hollanda'nın Suriye özel elçisi Emiel de Bont ve Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk ve Vize İşleri Müdürü Dirk Jan Nieuwenhuis’un da bulunduğu heyet tarafından kabul edildiler.

Kürt Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Kurumu yetkilisi Abdul Kerim Ömer, kurumun genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “İki çocuğuyla birlikte Hollandalı bir kadının yanı sıra, Hollanda hükümetinin talebi ve annesinin rızası ile teslimi istenen bir diğer kız çocuğu toplam 4 kişi teslim edildi” dedi.

Hollandalı yetkililer, gözaltına alınan 30 kadın ve 15 erkeğin yanı sıra Özerk Yönetim tarafından yönetilen kamplarda yaklaşık 75 erkek ve kız çocuğu olduğunu tahmin ediyor.

Yetkililere göre Hollanda uyruklu en az 220 çocuk Suriye veya Türkiye'de kalıyor. Bunların yüzde 75'i dört yaşın altında ve bölgedeki Hollanda vatandaşlığına sahip ebeveynlerden dünyaya geldi.

Özerk Yönetim yetkilisi Ömer basın toplantısında, diğer ülkelere yönelik, “vatandaşlarını ülkelerine geri göndererek ve bu durumda bizimle işbirliği yaparak sorumluluklarını yerine getirme” çağrısını yineledi ve bunun özerk bölgedeki yetkililer için büyük bir yük olduğunu söyledi.

İki yıl önce aşırılık yanlısı örgütün sözde halifeliğinin ortadan kaldırıldığının açıklanmasından bu yana Özerk Yönetim, ilgili ülkelerden vatandaşlarını geri almalarını ya da cezaevlerinde ve kamplarda tutuklu bulunan yurttaşları ya da militanları yargılayacak uluslararası bir mahkemenin kurulması talep ediyor.

Ancak ülkelerin çoğu vatandaşlarını geri almamakta ısrar ediyor ve mahkeme kurulması çağrısına cevap vermiyor. Fransa dahil birçok Avrupa ülkesi, militanların çocuklarından oluşan sınırlı sayıda yetim çocuğu geri almakla yetindi. Fransız Haber Ajansı, Hollanda makamlarının vatandaşlarının ülkelerine geri dönüşü konusunda çok katı bir politika benimsediğini belirtiyor.

Hollanda'nın terörle mücadele ve güvenlik ulusal koordinatörü Anna Sophia Posthumus, AFP'ye verdiği demeçte, ülkesinin Suriye Kürtlerinden iki yetim çocuğu geri aldığı 2019'daki istisnadan da bahsederek, "Genel politika, Hollanda'nın savaş bölgelerinden gelen insanlara yardım etmemesidir. Bölgede bir mahkeme kurulmasını tercih ediyoruz. Bu konuda görüşmelerimiz oldu ancak henüz başlangıç ​​aşamasında" dedi.

İade süreci, henüz gerçekleşmeden önce istifa eden hükümetin, bu konunun hassasiyeti ve çocukların kurtarılması konusuna insani açıdan yaklaşma çağrısı yapan bir grup ile ülke güvenliğinin her şeyden üstün olduğunu düşünen bir grup arasında bölünmüş görünüyor.

Liberal milletvekili Ingrid Michon bir tweetinde, "Hollanda'yı güvende tutmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu geri dönüş prosedürü anlamsız" dedi.

Aşırı sağcı milletvekili Geert Wilders, "Düşmanı (DEAŞ) buraya getirmemiz kabul edilemez ve tahammül edilemez. Bu kadın teröristler Hollanda topraklarına ayak basma haklarını kaybettiler” dedi.
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL