SDG, Rusya’nın kendilerinden Ayn İsa kasabasının Suriye rejimine teslim etmelerini istediğini açıkladı

SURİYE 7 Aralık 2020 19:46
Videoyu Aç SDG, Rusya’nın kendilerinden Ayn İsa kasabasının Suriye rejimine teslim etmelerini istediğini açıkladı

Belçikalı bir heyet, Kamışlı'da DEAŞ üyelerinin ailelerinin akıbetini görüştü

Ayn İsa Askeri Konseyi’nden askeri bir kaynak, Rus ordusunun Demokratik Suriye Güçleri’nden (SDG) Rakka'nın kuzey kırsalındaki Ayn İsa kasabasını Suriye rejimi ordusuna teslim etmesini resmen talep ettiğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen kaynak, iki gün önce, Ayn İsa’daki Rus askeri üssünde, SDG liderleri, Rus ordusundan yetkililer ve Suriye ordusundan komutanların yer aldığı bir toplantının yapıldığını ve toplantı sırasında Rus komutanların SDG liderlerine Türkiye’nin kasabayı işgal etme tehditlerinin ciddi boyuta ulaştığını bildirdiklerini belirtti. Kaynak, Türkiye’nin tehdidinin önünü kesmek için kasabanın idari ve askeri olarak Suriye rejimine teslim edilmesinin istendiğini kaydetti.

Kaynağa göre Rus askeri yetkililer, SDG liderlerine, Türkiye’nin burada askeri bir adım atmasını engellemek ve büyük çaplı bir operasyon başlatmasını önlemek amacıyla Suriye bayrağının çekilmesi ve devlet kurumlarının açılması şartıyla kasabanın merkezinde bir güvenli alan oluşturulması teklifinde bulundular. Söz konusu güvenli alanda, Kamışlı ve Haseke’deki güvenli alanlara benzer idari kurumlar ve ofislerin yer alması öngörülüyor.

Ayn İsa, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve onunla birlikte hareket eden Suriyeli silahlı gruplar tarafından günlerce şiddetli bir saldırıya maruz kaldı. Bölge sakinleri, kasabanın, top mermileriyle hedef alındığını, top mermilerinin Maalek ve Sayda köylerine, Ayn İsa kampına, şehrin dışındaki mahallelere ve uluslararası M4 karayolunun onlarca metre uzağına düştüğünü bildirdiler.

SDG liderlerinin teklifi incelemek için kendilerine süre tanınmasını istediğini aktaran kaynağa göre teklifi reddedecekler. Kaynak bunun sebebini, Türkiye ve onunla birlikte hareket eden silahlı grupların Rusya'dan ‘SDG savaşçılarının Türkiye-Suriye sınırından 32 kilometre geri çekmesini istemesine’ bağlıyor. Ayn İsa kasabası ise Türkiye sınırına yaklaşık 37 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Ayn İsa kasabası, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi bölgelerini birbirine bağlayan ana arter olmanın yanı sıra Halep, Haseke ve Rakka bölgeleri ile Suriye'nin kuzeydoğusunu bir birine bağlayan otoyola uzanıyor. Ayrıca Ayn el-Arab (Kobani) ve Menbiç şehirlerini Halep'in doğu kırsalına ve El-Bab kırsalındaki el-Arima kasabasına bağlayan büyük bir yol ağında kavşak konumundadır.

 

Belçika Federal Parlamentosu üyeleri SDG yöneticilerle görüştü

Öte yandan Belçika Federal Parlamentosu üyesi Senatör George Delmansh’ın başkanlığındaki bir heyet, Fırat'ın doğusundaki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi liderleri ile bir araya geldi. Görüşmede,  Suriye'nin kuzeydoğusundaki el-Hol ve Roj mülteci kamplarında yaşayan terör örgütü DEAŞ üyelerinin ailelerinin akıbetini ve SDG’nin kontrolündeki cezaevlerinde tutulan yabancı uyruklu militanlar sorunu ele alındı. Görüşmede ayrıca Türkiye’nin operasyonları ve bu operasyonların, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin kontrolü altında alanların istikrarına yönelik etkileri masaya yatırıldı.

Belçikalı heyette Senatör Queen Mesto, Belçika ve Fransa Terör Mağdurları Örgütü Başkanı Phillip Vansteenkiste, Örgütün Yönetim Kurulu Üyesi Rudy Malak ve çocuk haklarıyla ilgili çalışmalar yapan Child Focus adlı örgütün direktörü Heidi De Pauw yer aldı. Heyet, SDG’nin siyası ayağı Demokratik Suriye Meclisi Yönetim Kurulu (SDK) Eşbaşkanı İlham Ahmed ve Kuzey ve Doğu Suriye Özerk yönetimi Dış İlişkiler Dairesi Eşbaşkanı Abdulkerim Ömer ile görüştü.

Basın açıklamasında bulunan George Delmansh, “Heyet, başta Özerk Yönetim'e destek sağlamak olmak üzere birçok konuyu görüşmek için burada bulunuyor. Bölge halkının DEAŞ’la mücadelede sırasında yaptığı fedakarlıklara ve kayıplarına değer veriyoruz. Kamplarda kalan DEAŞ üyelerinin ailelerinin akıbeti ve Türkiye’nin bölgeye yönelik operasyonlarının yanı sıra savaş gazileri dosyasını ve onlarla birlikte terör mağdurlarına yardım sağlama yollarını ve bu zorlu dosyaları birlikte nasıl ele alabileceğimizi tartışmak üzere bir araya geldik” ifadelerini kullandı.

Dış İlişkiler Dairesi Eşbaşkanı Ömer de yaptığı açıklamada, “Görüşmelerde Türkiye’nin tehditleri ve bölgede tutuklu bulunan DEAŞ üyelerinin akıbetinin yanı sıra Batı ve Arap ülkelerinden militanların çocuklarıyla ve kamplardaki mülteci kadınlarla nasıl ilgilenileceğinin yanı sıra bu sorunlara radikal çözümler bulma yolları tartışıldı” dedi.

Bir başka gelişmede ise rejim güçlerinin mevzilerinin yakınlarında konuşlu Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’na bağlı gruplar ve TSK, Ebu Rasin kasabasının dış mahallelerinde SDG’ye ait mevzileri bombaladılar. Aynı bölgede taraflar arasında çıkan çatışmalar, bölge sakinlerinin daha güvenli olan komşu köylere kaçmasına neden oldu.

 

Türkiye, askeri noktalarını güçlendiriyor

İdlib’in güney kırsalı, Suriye rejim güçleri ile silahlı gruplar arasındaki çatışmalara tanık olurken, Türkiye, başta Cebel ez-Zaviye olmak üzere bölgedeki askeri noktalarını güçlendirmeye devam ediyor.

 

SMO ile SDG güçleri arasında çatışma

Öte yandan Rakka ve Haseke kırsalında SMO ile SDG güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Çatışmalar nedeniyle bölge sakinleri yerlerini terk etmek zorunda kaldı. Pazar günü, İdlib'in güney kırsalında bulunan el-Fatira ve Felifel köylerinde rejim güçleri ile muhalif silahlı gruplar arasında çatışmalar çıktı. Bu arada rejim güçleri Sufuhan, Kansafra, Kefer Uveyd, el-Halube, Beyneyn ve Felifel köy ve kasabalarının yanı sıra Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki Gab Ovası’nda bulunan el-Ankavi’yi bombaladı.

Suriye ordusu, cumartesi günü çok sayıda askerin yanı sıra askeri ve lojistik teçhizat yüklü askeri araçlarla Gab Ovası'ndaki mevzilerine büyük askeri takviyelerde bulundu.

Aynı şekilde TSK da İdlib'in kuzeyindeki Kefer Lusin Sınır Kapısı’ndan giriş yapan bir askeri konvoyla bölgede konuşlandırılan Türk güvenlik noktalarına askeri takviyelerde bulundu. Konvoy, askeri ve lojistik teçhizat yüklü 15 araç ve tırdan oluşuyordu.

Diğer yandan Heyet Tahrir'uş Şam (HTŞ) İdlib'in batı kırsalında, Derkuş ve Cisr eş-Şuğur bölgelerinde güvenlik kontrol noktaları konuşlandırarak yoldan geçenlerin üzerlerini aramaya başladı.

Bununla birlikte Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), güvenlik güçlerinin bölgedeki birkaç eve baskın düzenlediğini ve ‘Hurras ed-Din’ örgütü üyeleri olduğu düşünülen aralarında Arapların da olduğu çok sayıda aranan ismin gözaltına alındığını aktardı.

Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL