Sisi'nin İngiltere ziyaretine sert tepki

MISIR 4 Kasım 2015 19:57
Videoyu Aç Sisi'nin İngiltere ziyaretine sert tepki

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Corbyn, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin Londra ziyaretine sert tepki gösterirken, ülkede de protesto gösterileri düzenlendi.

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin Londra ziyaretinin ülkenin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyledi.

Corbyn, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 2013 yılında darbe ile görevinden uzaklaştırılması ile binlerce kişinin tutuklanması ve ölümüne öncülük eden bir darbe liderini ağırlama ve desteklemenin, bölgede barış ve adaleti desteklediği iddia eden hükümeti gülünç duruma düşürdüğünü dile getirdi.

Corbyn, "David Cameron'ın, Mısır Cumhurbaşkanı ve darbe lideri Sisi'yi İngiltere'ye daveti, insan haklarını küçümsendiğini gösterirken, İngiltere'nin ulusal güvenliğini korumaktan çok tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

Bu arada, Sisi'nin İngiliz hükümeti tarafından ülkeye davet edilmesi, İngiltere'nin başkenti Londra'da da protesto edildi. Britanya Müslüman Birliği (MAB) ile birçok grup tarafından düzenlenen gösteride, İngiliz hükümetinin Sisi'yi Londra'ya davet etmesine tepki gösterildi. Grup, İngiltere Başbakanı David Cameron'a, Mısır'daki askeri yönetime destek vermeyi sonlandırması çağrısında bulundu.

Kaynak : trt haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL