Sızdırılan Belge, Rejimin Stratejisini Ortaya Çıkardı: Böl, Parçala Yönet

SURİYE 4 Nisan 2018 16:50
Videoyu Aç Sızdırılan Belge, Rejimin Stratejisini Ortaya Çıkardı: Böl, Parçala Yönet

Esed Rejiminden sızdırılan bir belge Rejim unsurlarının Deraa, kuzey Humus ve Şam’ın güneyindeki kontrol sağlayamadığı bölgelerle ilgili planını ortaya çıkardı.

Belgeye göre uygulanmaya koyulacak plan dahilinde bölgenin güvenlik koşulları kötüleştirilerek saldırıya hazır hale getirilecek.

İstihbarat Bölüğünden İletişim ve Vakıflar Bakanlığına, askeri yetkililere, Cumhuriyet Muhafızlarına ve Filistin Kurtuluş Ordusuna gönderilen belgeye göre  ‘Rusya’yla Doğu Guta’daki işbirliğiyle yürütülen gerginlikle eş zamanlı olarak psikolojik yöntem ve metodların kullanımıyla medya yoluyla panik ve psikolojik baskının yayılmasını sağlayacak söylentilerin başarılmasının ardından Suriye’nin diğer bölgelerindeki kontrolün yeniden devletin eline geçmesi için hazırlıklar yapılacak.’

İran destekli Esed Rejiminin Muhaliflerin kontrolündeki bölgelere el ilanları atarak savaşı kaybettikleri ve teslim olmaları gerektiği yönünde telkinlerde bulunduğu biliniyor.

Belgeye göre Deraa, kuzey Humus ve Şam’ın güneyinde uygulanacak planlar şu şekilde:

-Medya ve sosyal medya platformları kullanılarak morallerin zayıflatılmasını amaçlayan söylentiler yayılacak.

-Gruplar arasında böl, parçala yönet yöntemi uygulanacak.

-Ajanlarla, zayıf halkla iletişim artırılacak ve yeni üyeler devşirilecek.

-Suikastler artırılacak.

-Bu çalışmalarla aynı süreçte yürütülmesi gereken diğer bir uygulama ise sahadaki kazanımların insani felaketlerle aynı sürece denk getirilmesiyle “devlet halka yardım için burada” kampanyasının yürütülmesi olacak.

Esed Rejimi bölgeye yerleştirdiği uyuyan hücrelerinin harekete geçmesiyle son süreçte Doğu Guta’yı bölgelere ayırmış daha sonra da kontrol altına almayı başarmıştı.

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL