Şoför krizi Türkiye’ye de sıçradı!

EKONOMİ 23 Ekim 2021 14:06
Videoyu Aç Şoför krizi Türkiye’ye de sıçradı!

Avrupa'daki şoför krizi Türkiye'ye sıçradı. Türkiye’den binlerce şoför 30-40 bin Euro kazanmak için Avrupa'ya göç etmeye başladı. Türkiye'de 100 bin şoför eksik kaldı.

Şoför krizi Türkiye’ye de sıçradı! 100 bin TIR şoförü eksik!
Avrupa'daki şoför krizi Türkiye'ye sıçradı. Türkiye’den binlerce şoför 30-40 bin Euro kazanmak için Avrupa'ya göç etmeye başladı. Türkiye'de 100 bin şoför eksik kaldı.

TIR şoför krizi Türkiye’ye de sıçradı! 100 bin şoför eksik!mask
Büyütmek için resme tıklayın
-
+
ABONE OL
Google News Sayfamız

 
Avrupa’daki şoför krizinden sonra Türkiye’den binlerce kişinin yıllık 30-40 bin Euro kazanma umuduyla yurt dışına müracaat etmeye başladı. 

TÜRK ŞOFÖRLER AVRUPA'YA GÖÇMEYE BAŞLADI
Almanya’daki bir nakliye aracı şoförünün aylık ortalama 2 bin 400 Euro brüt ücret kazanırken, masraflarının ayrıca ödendiği belirtiliyor. Almanya'da TIR şoförlerinin yıllık kazancı 30 bin ile 40 bin Euro arasında değişirken, İngiltere'deki şoförlerin kazançlarının 60 bin sterline çıktığı ifade edildi.

Türkiye ve Uluslararası TIR Ağır Vasıta Şoförleri Derneği Başkanı Sedat Kaplan, yaptığı yazılı açıklamasında, Türkiye’de iş bulamayan gençleri ehliyet alarak TIR şoförü olmaya ve yurt dışında görev yapmaya davet etti.

Yılmaz, Litvanya ve İngiltere’ye şoför göndermek için girişimlerde bulunduklarını da kaydetti.

Türkiye’de halihazırda 100 bin şoför açığı olduğunu bilgisini veren Düzce Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Orhan Yılmaz ise, yetersiz sayıdaki şoförlerin bir de yurt dışına çıkmalarının ciddi sıkıntı yaşatacağına dikkat çekti.


 
Yılmaz, “İngiltere ve Almanya ‘bize şoför gönderin’ diyor. Yok, arkadan gelen bir şoför yok” diyerek, şoförlüğün meslek liselerinde öğretilmeye başlamasını talep etti.

TÜRKİYE'DE 100 BİN ŞOFÖR AÇIĞI VAR
Düzce Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Orhan Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre ise, şu an Türkiye'de 800 bin ticari araç ve 700 bin şoför var.

Ülkenin 100 bin şoför açığı olduğunu vurgulayan Yılmaz,

“Birileri sürücü kursuna başvuruyor, ehliyetini alıyor. Fakat biz dedik ki ‘eksiğimiz var, şoförlük mesleği artık itibar görmesi lazım.’ Fakat arkadan ne meslek odaları bu işe girdi, ne de başka birileri… Her dalda kurs açıldı ama şoförlük mesleğini geliştirecek kurslar açılmadı. Bugün dünyada bir ihtiyaç var. İngiltere de Almanya da ‘bize şoför gönderin’ diyor. Yok, arkadan gelen bir şoför yok” diye konuştu.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL