SOHR: İdlib'de TSK ile Eylemciler Arasında Çatışma Çıktı, 2 gösterici Hayatını Kaybetti

SURİYE 27 Nisan 2020 00:56
Videoyu Aç SOHR: İdlib'de TSK ile Eylemciler Arasında Çatışma Çıktı, 2 gösterici Hayatını Kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Halep-Lazkiye M4 karayolunun doğusundaki İdlib'in güneyinde bulunan El-Nayrab isimli kasabada, Türk Silahlı Kuvvetleri ile protestocular arasında çıkan çatışmada iki eylemcinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Halep-Lazkiye M4 karayolunun doğusundaki İdlib'in güneyinde bulunan El-Nayrab isimli kasabada, Türk Silahlı Kuvvetleri ile protestocular arasında çıkan çatışmada iki eylemcinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinin gözlemevinin açıklamasında, "Türk askerleri İdlib’in doğusundaki Neyrab’da M4 Karayolu üzerindeki barikatları kaldırmak istedi. Silahlı kişilerin de aralarında olduğu siviller buna izin vermeyerek protesto eylemi yaptı" ifadeleri yer aldı.

SOHR, Türk askerinin eylemcileri uzaklaştırmak için göz yaşartıcı gaz kullandığını, protestocuların da Türk zırhlı araçlarına taşlarla karşılık verdiğini kaydetti. Gözlemevinin iddiasına göre Türk askerlerinin ateş açması sonucunda 2 kişi hayatını kaybederken birkaç kişi de yaralandı.

Açıklamada ölenlerin sivil mi yoksa silahlı militanlar mı olduğunun bilinmediği ifade edildi.

5 Mart’ta ateşkes uzlaşması

İdlib’de çok sayıda Türk askerinin saldırılarda hayatını kaybetmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 5 Mart'ta Moskova'da bir araya gelmişti. İki lider söz konusu buluşmada İdlib'de ateşkesin yürürlüğe girmesi konusunda uzlaşmaya varmıştı.

Türkiye ile Rusya arasındaki uzlaşma ateşkes ve ortak devriye uygulamasının yanı sıra M4 karayolu boyunca isyancıların bulunduğu bölgenin içinden geçen bir güvenlik koridoru oluşturulmasını da içeriyor.

Kaynak : eorunews
1000
icon
Yusuf ali 30 Nisan 2020 05:33

Türkiye sınırları içerisinde, üstelik 2500 .3000 li rakımlarda medyanın gözünün olmadığı yerde, işi ilk atış ve baskın ateşle kayıpsız halletmek varken, teröriste " dur çeken" bir askerin sivillere ateş açtığını ima etmeye boşa uğraşmayın.! Suriye rejimin askeri kendi halkını sırf nusayri değil diye, en zalim işkenceler ile katlederken, onları kurtarmaya giden çantasındaki lokmasına kadar, tanımadığı bilmediği suriye halkı ile bölüşen bir askere böyle zorlama isnadlar yapışmaz.! Hem bilmezmisiniz.? Müslüman Aldığı haberin önce doğruluğunu araştırmakla mükelleftir.! (Apaçık ayetimiz ile sabit) Endişe etmeyin.! Türk askerini ( mehmetçik) gördüğünüz yerde selam verin, tıpkı peygamberimizin yaptığı gibi yapın.! Çünki biz türkler için askerlik peygamber ocağıdır.! Ve mehmetçik peygamber ocağının neferi olduğunun bilincindedir.!

0 0 Cevap Yaz

Ahmed Yasin
MALCOM X