SOHR: Suriye’de 1 yılda İran’a bağlı öldürülen milis sayısını açıkladı

SURİYE 5 Nisan 2019 17:53
Videoyu Aç SOHR: Suriye’de 1 yılda İran’a bağlı öldürülen milis sayısını açıkladı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi(SOHR) tarafından yayınlanan raporda, İsrail’in Suriye’de İran’a ait askeri üslere gerçekleştirdiği hava saldırıları neticesinde 141 milisin öldüğü belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yayınlanan raporda, İsrail’in Suriye’de İran’a ait askeri üslere gerçekleştirdiği hava saldırıları neticesinde 141 milisin öldüğü belirtildi. Söz konusu hava saldırılarında 58 Suriye askerinin de öldüğü ifade edildi.

SOHR raporunda, İran bağlı olup, Irak, Lübnan, İran ve Afganistan’dan Suriye’ye gelip, Şam yönetimine destek olan 32 bin dolayında askerin olduğu kaydedildi. Devrim Muhafızları Ordusu Dış Operasyonlar Birimi Kudüs Gücü tarafından Suriye’de savaşmak üzere örgütlenen Suriye Hizbullahı, Bedr Ordusu, Fatimiyyun Tugayı, Zeynebiyyun Tugayı, Seyyide Rukiya Tugayı, Kataib-i İmam Ali gibi farklı milis gruplarının isimleri gündeme gelmişti.

Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı 2016’da yaptığı bir açıklamada Suriye, Irak, Yemen, Afganistan ve Pakistan’da İran güdümüyle hareket eden 200 bin silahlı milis gücü oluşturduklarını ifade etmişti.

Eylül 2017’de Israel Times tarafından, bir Hizbullah komutanına dayandırarak Suriye’nin güneyinde sadece Lübnan Hizbullah’ına bağlı 10 bin milis gücünün bulunduğu ileri sürülmüştü. 6 Ocak 2018’de bir Fatimiyyun Tugayı yetkilisi şu ana kadar sadece Fatimiyyun Tugayından 2 binden fazla milisin öldüğü ve 8 bine yakın milisin de yaralandığını açıklamıştı.

İran, Suriye krizinin patlak vermesinin ardından Şam yönetiminin çağrısı üzerine Suriye’ye askeri destek sunmaya başlamıştı.

Kaynak : basnews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL