Sosyal medya toplumu kutuplaştırıyor!

ANALİZ 14 Eylül 2021 08:06
Videoyu Aç Sosyal medya toplumu kutuplaştırıyor!

Ülkemizde siyasetin gerginliği vatandaşa yansıyor. Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan kutuplaşma her geçen yıl daha da büyüyor. Bu kutuplaşmada en önemli araç ise sosyal medya.

 
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlardan biri kutuplaşma. 

ABD'de yayımlanan bir raporda sosyal medyanın siyasi kutuplaşmayı artırdığı vurgulandı.

Türkiye son yıllarda siyaset dilinin çatışmacı bir hal alması, siyasilerin kullandığı üslup özellikle sosyal medyada büyük tepkilere yol açıyor.

New York Üniversitesi Stern İş ve İnsan Hakları Merkezi’ yayımladığı raporda, sosyal medya şirketlerinin kendilerini düzenlemede yetersiz kaldığı için toplumsal bölünmeye neden oldukları dile getirildi.

Raporda, Amerikan siyasetini etkisi altına alan, siyasi tarafların birbirini önemli konularda yalnızca hatalı değil aynı zamanda düşman, vatansever olmayan ve ülkenin geleceği için tehlike oluşturduğunu düşünmeye iten duygusal kutuplaşmanın sosyal medya tarafından yayıldığına vurgu yapılıyor.


KUTUPLAŞMA KİMİN İŞİNE YARIYOR?

“Kutuplaştırmanın” tırmandırılması, her zaman olduğu gibi yakın vadedeki siyasal kazanç beklentisiyle alakalı bir durum. İktidarlara göre kutuplaşma varolan oyu konsolide ediyor muhtemel kaçakların önüne geçiyor. Öte yandan muhalefet de kısa vadede kutuplaşmadan yarar sağlıyor.

İÇERİK KONTROLÜ MALİYETLİ

 Sosyal medya şirketleri, siyasi kutuplaşmayı artırdıkları iddialarını kabul etmezken 6 Ocak’tan bu yana özellikle belirli dönemlerde içerikler konusundaki politikalarını daha sıkı uyguluyor.

Örneğin Facebook nisanda George Floyd’un ölümünden dolayı polis Derek Chauvin’in yargılandığı sırada dezenformasyonun önlenmesi için tedbirler aldığını açıklamıştı.

Ancak senatörlerin, duruşması sırasında bu geçici tedbirleri neden kalıcı hale getirmedikleri sorusuna Facebook’un İçerik Politikaları Başkan Yardımcısı Monika Bickert, şirketin standartlarına uymayan içeriğin tespitinin maliyetli olduğunu söylemişti.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL