SubhanAllah! Kainat'ı birde böyle izleyin (Tefekkürlük)

GÜNDEM 9 Ocak 2016 23:59
Videoyu Aç SubhanAllah! Kainat'ı birde böyle izleyin (Tefekkürlük)

SubhanAllah! Allah noksan sıfatlardan münezzehtir, Kainat'ı birde böyle izleyin, Yeryüzünden Kainata Yolculuk TEFEKKÜRÜN ÖNEMİ VE KAZANÇLARI

 
 
Yusuf 105- "Göklerde ve yerde nice ayetler, nice ibret içerikli belgeler vardır, yanlarından geçtikleri halde onları umursamazlar. "
 
Allah'ı, O'nun birliğini ve gücünü gösteren nice ayetler, evrenin her köşesine serpiştirilmiş; göklerde ve yerde insanların gözleri ve algılama güçleri önüne açıkça serilmiş durumdadır. İnsanlar gece gündüz demeden, sabah akşam her an Allah'ın ayetleriyle karşılaşmaktadırlar. O ayetler ki neredeyse dile gelmiş ve insanları açıkça çağırmaktadırlar. İnsanların gözleri ve duyuları karşısında apaçık durmaktadırlar. İnsanların yüreklerine ve akıllarına durmadan esinler fısıldamaktadırlar. Ne var ki, insanlar tüm bu ayetleri görememekte, ayetlerin çağrısını işitememekte ve onlardaki derin çağrışımları sezinleyememektedirler.
 
Bir an için güneşin doğuşunu ve batışını düşünün! Bir an için yavaşça uzayan ya da kısalan gölgeyi düşünün! Bir an için engin denizleri, gürül gürül akan pınarları, insanların susuzluğunu gideren kaynakları düşünün! Bir an için büyüyen bitkiyi, güzelim tomurcuğu, açılan çiçeği ve nazlı nazlı sallanan ekinleri düşünün! Bir an için yüzüyormuşçasına havada uçan kuşu, suda yüzen balığı, sürünerek yürüyen kurtçuğu, harıl harıl çalışan karıncayı, diğer hayvan, haşarat ve böcekleri düşünün! Bir an için, sabahın ve akşamın nasıl olduğunu, gecenin sessizliğini, gündüzün kalabalıklığını ibret gözüyle bir düşünün!.. İnsanın yüreği bir an için bile, şaşılası varlıklar dünyasındaki ritimleri yakalayabilir. O korkunç anlama ve etkilenim sürecinin ürpertisiyle insanın yüreğinin titremesi için bir anlık bir zaman dilimi bile yeterlidir. Ama insanlar, Allah'ın tüm bu ayetlerinin"yanlarından geçtikleri halde, onları umursamazlar." Bu sebeple de onların çoğu iman etmezler!
 
İman edenlerden bile pek çoğunun yüreğine, -şu ya da bu biçimde- şirk sızabilmektedir. Dolayısıyla saf ve katışıksız imanın, her şeyden önce tüm şeytani sızmaları ve yeryüzü kökenli anlayışları kalpten uzak tutabilmek için sürekli uyanık durmaya ihtiyacı vardır. Her hareketin,her davranışın Allah için olması, sadece ve sadece O'na özgü kılınması gerekir. Saf ve katışıksız imanın, kalp, davranış ve hareketler üzerindeki otoritenin kime tanınacağı noktasında kesinkes ve bütüncül bir tavra ihtiyacı vardır. Kalp, sadece ve sadece Allah'a boyun eğmelidir. Yaşamda, dilediğini dilediği biçimde isteyen ve bir olan Allah dışında, hiç kimseye kulluğa yer verilmemelidir. Ama insanların ne kadarı bunu başarabilir?
 
“Onlar ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler. Rabbimiz sen bunu boşuna yaratmadın. Sen müzzehsin. Bizi ateşin azabından koru.derler.”(Al-i imran,191)
 
Allah Rasulu’nün (sav) Nübüvvet temelini oluşturan şey ise tefekkürdü. Peki nasıl saatlerce hatta günlerce dalardı tefekküre? 
 
Bugün insanların islamda uzak kalmasının sebebi yine tefekkürden uzak olmalarıdır.
 
 
Tefekküre götüren yol da okumakmış. İmam-ı Şafi:”Tefekkür zekayı açar .”Okuma bilmesende insanı,kainatı okumak Peygamberimiz(sav) gibi…
 
Tefekkür,
 
1-Allah’ü Tealanın mahluklarında ki güzellik ve faydaları düşünmek;O’na inanıp, O’nu sevmeye sebeb olur
 
2-Onun vaat ettikleri sevapları düşünmek; ibadet yapmaya sevap olur.
 
3-Onun bildirdiği azabları düşünmek, O’ndan korkmaya, kötülük etmemeye, günahtan kaçmaya sebeb olur
 
4-O’nun nimetlerine karşılık nefsine uyarak günah işlediğini, gaflet içinde yaşadığını düşünmek, Allah’tan utanmaya sebep olur.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X