Sudan'da darbe girişimi

AFRİKA 25 Ekim 2021 10:04
Videoyu Aç Sudan'da darbe girişimi
Doğu Afrika ülkesi Sudan'dan yeni bir darbe girişimi haberi geldi. Ülke medyası askeri güçlerin 4 bakanının ve iktidardaki konseyin bir sivil üyesini gözaltına aldığı, başbakan Abdullah Hamduk'un evininse sarıldığını duyurdu.
Sudan'da bir grup askerin Başbakan Abdullah Hamduk'un evini kuşattığı ve zorunlu ikamete aldığı bildirildi.

Sudan Enformasyon Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Birleşik müfrezeler, Sudan Egemenlik Konseyi'nin birkaç sivil üyesini ve geçiş hükümetinin bakanlarını gözaltına aldı ve onları bilinmeyen bir yere götürdü" ifadelerine yer verdi.
Ülkede internet ve telefon hatlarında kesintiler yaşanıyor.

Sudanlı siyasi partiler, darbe girişimi sonrası sivil itaatsizlik çağrısı yaparken Sudan Meslek Odalar Birliği ise halkı sokağa inmeye çağırdı.
Sudan Enformasyon Bakanlığı, Başbakan Hamduk'un, darbeyi reddettiği için tutuklandığı ve bilinmeyen bir yere nakledildiği bilgisini paylaştı.

Sudan ordusundan konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. ABD: Askerin yönetime el koyması, ABD yardımını riske atar

ABD'nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman, yaptığı açıklamada, ordunun yönetime el koymasının Sudan'ın Anayasa Deklarasyonu'na aykırı olacağı ve ülkeye yönelik ABD yardımını riske atacağı konusunda uyardı.

AB'den 'geçiş sürecini yeniden rayına oturtma' çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı açıklamada Sudan'daki gelişmeleri son derece endişeyle izlediklerini belirtti.

Borrell, "AB, tüm paydaşları ve bölgesel ortakları geçiş sürecini yeniden rayına oturtmaya çağırıyor" ifadelerini kullandı.

Sudan'da, 21 Eylül'deki başarısız darbe girişiminin ardından meclisteki asker ve sivil temsilciler arasında gerilim artırmıştı.
Kaynak : Sputnik
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL