Sudan'da gösteriler başladı

DÜNYA 25 Aralık 2021 14:25
Videoyu Aç Sudan'da gösteriler başladı

Hartum’da gösteriler başlamadan önce internet kesilirken, güvenlik güçleri sokaklara konuşlandırıldı


Sudan’ın başkenti Hartum’da Cumartesi sabahı erken saatlerde, muhalefetin geçiş hükümetine karşı çağrıda bulunduğu gösteriler öncesinde internet kesildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Sudan ordusuna ait araçlar ve güvenlik güçleri, gösterilere karşı hazırlık olarak birçok ana caddede ve Hartum’daki önemli kurumların yakınlarına konuşlandırıldı.

Hartum Güvenlik İşleri Koordinasyon Komitesi, Hartum’u koruma altına alma ve stratejik bölgeleri koruma planı çerçevesinde, Soba ve Halfaya köprüleri haricinde Nil Nehri üzerindeki köprülerinin kapatılmasına yönelik bir talimat verdi.

Sudan resmi haber ajansı SUNA’ya göre, Komite barışçıl gösterilerin bir hak olduğunu ancak, gösterilerde barışçılıktan uzaklaşılması, Hartum merkezindeki stratejik konumlara yaklaşılması veya girilmesini yasalara aykırı olduğunu bu nedenle kaos ve ihlal durumlarına müdahale edileceğini belirtti.

Diğer yandan, Hartum’daki ABD Büyükelçiliği dün (Cuma) vatandaşlarına protesto bölgelerine seyahat etmekten ve bulunmaktan kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.

Sudan’da ordu komutanı Abdulfettah el-Burhan’ın 25 Ekim tarihinde, 2023 yılında iktidarın demokratik olarak seçilmiş bir sivil hükümete devredilmesini sağlaması beklenen geçiş dönemi için iki yönetici makam olan, Abdullah Hamduk hükümetinin ve Egemenlik Konseyi’nin feshedildiğini duyurmasından bu yana, sivil yönetim çağrısında bulunan gösterilere tanık oluyor.

21 Kasım’da Hamduk, siyasi bir anlaşma çerçevesinde hükümeti olmadan görevine geri dönmüş olsa da, söz konusu anlaşma, tamamen sivil bir yönetim talep eden Sudan halkı için yeterli olmadı.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) askeri güçlerin iktidar hakimiyetine karşı gösterilerin devam etmesi çağrısında bulundu.

Aktivistler, sosyal medyada olduğu gibi Hartum’daki binaların duvarlarına, bugün (Cumartesi) ve önümüzdeki Perşembe günü gerçekleştirilecek yeni gösteriler için katılmaya çağıran ifadeler yazdılar.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL