Sudan’da sivil itaatsizlik eylemleri sonlandırılıyor

LİBYA 12 Haziran 2019 13:03
Videoyu Aç Sudan’da sivil itaatsizlik eylemleri sonlandırılıyor

Sudan’da protesto hareketinin liderleri ile Askeri Konsey arasında müzakerelerin yeniden başlıyor. Etiyopyalı arabulucu kaynakların aktardığına göre sivil itaatsizlik eylemlerinin bitirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in geçen haftaki ziyaretinden bu yana müzakereleri yürüten Mahmud Derir yaptığı açıklamada Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin sivil itaatsizlik eylemlerini sonlandıracağını belirterek tarafların yeniden müzakerelere döneceğini bildirdi. Müzakerelerin merkezinde başbakanlık, meclis ve özgürlük başlıkları olacak. Derir, Askeri Konsey’in iyi niyet göstergesi olarak tüm tutukluları serbest bırakmayı kabul ettiğini söyledi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri yaptığı basın açıklamasında salı günü akşam itibariyle sivil itaatsizlik eylemlerinin askıya alındığını belirtti. Çarşamba gününden itibaren halkın işlerine geri döneceğini vurguladı.

Protestolar dün de devam etti. Ticaret merkezleri ve mekanlar kapandı, insanlar evlerine çekildi.

ABD’nin Afrika İşleri Müsteşarı Tibor Nagy’in yakın zamanda Askeri Konsey’in Sudan halkı üzerindeki kanlı eylemlerini durdurması için adımlar atacağı kaydedildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X