Sudan ordusu Hartum’daki başkanlık yerleşkesine giden yolları kapattı

LİBYA 8 Nisan 2019 14:57
Videoyu Aç Sudan ordusu Hartum’daki başkanlık yerleşkesine giden yolları kapattı

Sudan ordusu, Hartum'daki ulusal ordu merkez yerleşkesi çevresinde konuşlandırılırken, üç gün önce Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir karşıtı protestolar nedeniyle korumaya alınmış olan ordunun ana karargahı ve Devlet Bakanlığı konutunun yer aldığı yerleşkeye çıkan yolları kapattı.

Askerler, Beşir'in konutunun yanı sıra Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Dairesi merkezini barındıran yerleşkenin yakınındaki sokaklarda araçların yaklaşmasını önlemek için barikat kurdu.

Cumartesi gününden bu yana binlerce kişi, hükümet karşıtı sloganlar atan söz konusu yerleşkenin dışında protesto gösteri yaparak, orduyu, Beşir'in istifasına yönelik taleplerinde kendilerini desteklemeye çağırdı.

Sudan resmi haber ajansı SUNA’nın bildirdiğine göre, Kriz İzleme Komitesi Başkanı Bahar İdris Ebu Garda, mevcut aşamada ülkede geçiş düzenlemelerinin kurulması ve bütün siyasi güçlerin katılımıyla diyalogun sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Haberde, Beşir başkanlığındaki Yüksek Koordinasyon Komitesi’nin, önerilen tüm inisiyatifleri toplamak, kategorilere ayırmak ve olumlu bir şekilde ele almak için bir yönerge çıkardığı da bildirildi.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...