Sudan yargısı, Beşir davasında 'zaman aşımı yok' dedi

İSLAM DÜNYASI 17 Aralık 2020 12:34
Videoyu Aç Sudan yargısı, Beşir davasında 'zaman aşımı yok' dedi

Hartum / Muhammed Emin Yasin Sudan yargısı, devrik Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in ve döneminden üst düzey 27 ismin yargılandığı '1989 darbesi' davasında, sanıkların avukatları tarafından sunulan zaman aşımına uğrayan ceza davasının iptali talebini reddetti.

"İslami Cephe" darbesini planlamak ve uygulamakla suçlanan sanıklar arasında önde gelen isimlerden Beşir ve eski yardımcıları Ali Osman Muhammed Taha ve Ahmed Harun, eski İçişleri Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin, Halk Kongresi Partisi Genel Sekreteri Ali Hac ve yardımcısı İbrahim es-Senusi ve bir dizi askeri isim yer alıyor.

Hakim Mevlana Isamuddin İbrahim, darbeden bu yana işlenen eylemin 11 Nisan 2019'da Beşir rejimi iktidardan düşene kadar kadar devam eden sürekli bir suç olduğunu belirtti.

Hakim, "Zamanaşımı varsa ceza davası düşürülür. Dava darbe tarihinden itibaren değil 11 Nisan'dan itibaren başlıyor" dedi.

Hakim açıklamasında, devam eden darbe suçuyla ilgili olarak sanık aleyhindeki davanın 1983 Ceza Kanunu, Anayasa Belgesi ve Sudan Silahlı Kuvvetleri Kanunu’na dayandığını açıkladı.

İddia makamı üyelerinden Muaz Hadar, yaptığı açıklamada, hakimin kararına göre işlenen eylemlerin sürekli suç olduğu göz önüne alındığındaan, savunma heyetinin 30 Haziran 1989 tarihindeki olayın üzerinden 10 yıldan fazla süre geçtiği için zaman aşımı nedeniyle davanın düşürülmesini taleplerinin reddedildiğini ve yargılamanın devamına hükmedildiğini bildirdi.

Sanıkların savunma heyeti, 1991 tarihli Ceza Muhakemeleri Kanununa göre zaman aşımına uğradığı için davanın düşürülmesi için çeşitli taleplerde bulunmuştu.

Mahkeme heyeti Ömer el-Beşir’i yolsuzluk ve yasadışı döviz bulundurmak suçlarından iki yıl hapis cezasına çarptırarak başkent Hartum’daki Kuber Merkez Hapishanesindeki Sosyal Reform Kurumu'na yerleştirdi.

Suçlu bulunmaları halinde Beşir ve diğer sanıklar idama varabilecek ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Beşir, 300 bin kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin de yerinden edilmesine neden olan Batı Darfur bölgesindeki çatışmalar sırasında soykırım, etnik temizlik ve insanlığa karşı suç işlediği ithamıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından da aranıyor.

Sudan ordusu, aylarca süren halk protestolarının ardından Nisan 2019’da Beşir yönetimi devrildi.

Ülke şu anda üç yıl sürecek bir geçiş otoritesi tarafından yönetiliyor, bu sürenin ardından da genel seçimler yapılacak.

Beşir'in 1989'da tuğgeneral rütbesiyle görev yaptığı Sudan ordusunun darbesiyle Cumhurbaşkanı Ahmed el-Mirgani ile Başbakan Sadık el-Mehdi görevlerinden alınmıştı.

Geçiş dönemi için kurulan yürütme ve yasama organı, "Ulusal Kurtuluş Devrimi" Komutanlığı Konseyi'nin Başkanlığına Beşir'i getirmişti. Beşir, 6 Ekim 1993'te kendisini cumhurbaşkanı ilan etmişti.

Sudan'da 19 Aralık 2018'de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine, ordunun 11 Nisan 2019'daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Beşir, 17 Nisan'da ev hapsinde tutulduğu Devlet Konukevi'nden, başkent Hartum'daki Kuber Hapishanesi'ne nakledilmişti.

Devrik lideri, yolsuzluk ve yasa dışı döviz bulundurmaktan 2 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, 70 yaşından büyük olduğu gerekçesiyle cezasını rehabilitasyon merkezinde çekmesine hükmetmişti.
Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL