Suriye'de direnişin yeni hedefi Lazkiye

SURİYE 25 Nisan 2015 23:20
Videoyu Aç Suriye'de direnişin yeni hedefi Lazkiye

Muhaliflerin 30 kilometrelik bir alanı kapsayan kuşatma ve saldırısı, Hama’nın kuzeybatı (Sahl el Gab) bölgesinden başlayarak, İdlip, Mastume, Eriha, Cisr es Sugur, Gane, Istebra ve Freyke noktalarını içine alıyor.

Muhaliflerin 30 kilometrelik bir alanı kapsayan kuşatma ve saldırısı,  Hama’nın kuzeybatı (Sahl el Gab) bölgesinden başlayarak, İdlip, Mastume, Eriha, Cisr es Sugur, Gane, Istebra ve Freyke noktalarını içine alıyor.
 
Zafer Operasyonu (Maareket en Nasr) adı verilen operasyonun en kritik noktasını İdlip'e 50 kilometre uzaklıkta, Lazkiye tarafından yer alan Cisr es Suğur kasabası oluşturuyor.
 
Sabah saatlerinden itibaren Fetih Ordusunun komutasındaki farklı silahlı muhalif gruplar Kasaba merkezinde denetimi tamamen ele geçirdiklerini duyurdu. Kasabanın dış kesimlerinde bazı noktalarda ise çatışmalar devam ediyor.
 
Nusayrilerin yaşadığı bölgelere komşu
Lazkiye'ye 75, Hama'ya ise 58 kilometre uzaklıkta bulunan Cisr es Sugur’un Nusayri nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Lazkiye'ye bağlı yerleşim birimleri ile sınırı bulunuyor.
 
22 Mart’ta başlayan yoğun muhalif saldırıları sebebiyle ilçede yasayan siviller büyük oranda tahliye edilmişti.

Muhalifler Çarşamba ve Perşembe günü top atışları ile rejime ait mevzileri döverken, Cuma ve Cumartesi günleri ise birçok noktaya yönelik karadan fiili saldırılar gerçekleştirdi.
 
İlk olarak Esed güçlerinin en stratejik mevzii olan şeker fabrikasını (Mamel Sukkar) hedef alan muhalifler Cuma gece yarısı bu nokta ile birlikte şehir merkezinde bulunan Lazkiye Caddesi ve Hastaneyi (Mesve Kalleviye) ele geçirdiler.
 
Cuma gecesi birçok nokta muhaliflerin kontrolüne geçti
Muhalifler tarafından Zafer Operasyonu adı verilen saldırılarda çok sayıda rejim askerinin öldürüldüğü duyurulurken, abluka altına alınan posta merkezinde 30’dan fazla Esed ordusuna bağlı askerinde kuşatma altında tutulduğu ifade edildi.
Cisr es Suğur ile birlikte operasyon başlatılan Eriha, El Gab, Mastume, Sahl el Gab bölgelerinde birçok noktayı ele geçiren muhalifler Cisr es Sugur ilçesinde bulunan rejim güçlerinin Lazkiye yönünde tek ikmal yolu olan Freyke köyünde de kontrolü sağladı.
 
Hedefte Lazkiye var
Cisr es Sugur’un düşmesiyle Şam rejiminin İdlip kırsalı ile bağlantısı tamamen ortadan kalkarken Muhalifler Lazkiye yönünde en büyük engelli de asmış oldular.
 
Suriyeli muhalifler Türkiye sınırına 25 kilometre uzaklıkta bulunan Cisr es Suğur ve çevresinde kontrolü tamamen sağlamaları halinde ülkenin tek otobanı olan 180 km uzunluğundaki Halep-Lazkiye karayolunun da yüzde 85 oranındaki bölümünün kontrolünü ele geçirmiş olacaklar.
Kaynak : Al Jazeera
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X