Suriye'de ekmeğin fiyatı 15 lira

SURİYE 21 Ağustos 2015 18:40
Videoyu Aç Suriye'de ekmeğin fiyatı 15 lira

Suriye'de çatışma ve hava saldırılarının devam ettiği kentlerde ekmek fiyatının 15 liraya kadar çıktığı belirtildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu, Suriye'de çatışma ve hava saldırılarının devam ettiği kentlerde ekmek fiyatının Türk para birimiyle 15 liraya kadar çıktığını söyledi.


Karacaoğlu, saldırıların sürdüğü bölgelerde zor şartlarda yaşayan Suriyelilerin, en temel ihtiyacı olan ekmeği dahi alamadıklarına şahit olduklarını kaydetti.

"1 milyon kişi gıda sıkıntısı çekiyor"

Özellikle yaşam şartlarının en ağır bölgesi olan Doğu Guta'da yaklaşık 1 milyon kişinin gıda sıkıntısı yaşadığını anlatan Karacaoğlu, "Bölge rejim birlikleri tarafından abluka altında olduğu için yardım götürme işlemi zor oluyor. Saldırılar yüzünden yaşadıkları kentleri terk edemeyen milyonlarca Suriye vatandaşı açlık tehlikesi altında bulunuyor" dedi.

ekmek1

Suriye'de hava saldırıları nedeniyle onlarca fırının da kullanılamaz hale geldiğini anımsatan Karacaoğlu, şunları söyledi:

"Suriye'de çatışmaların devam ettiği bölgelerde sadece fırın değil neredeyse ayakta kalabilen ne esnaf ne de dükkan var. Faaliyetine devam edebilen bazı fırınlarda ise ekmek fiyatı Türk parasıyla 15 liraya kadar çıktı. Bayat ekmeğin kilosu ise 8-9 liradan satılıyor. Alım gücü olmayan insanların gözü kulağı ise onlara uzanan ve uzanacak yardım elinde. İHH olarak konunun önemini bildiğimiz için ekmek üretimine ara vermeden devam ediyoruz. Özellikle saldırıların yaşandığı bölgelere ekmek ulaştırmaya çalışıyoruz."

İHH Suriye Lojistik Merkezi'nin fırın ve depo bölümünde çıkan yangının ardından Reyhanlı ve Suriye içindeki mobil fırınlarda üretilen ekmekler İdlip, Hama, Şam ve Doğu Guta bölgesindeki 600 bin kişiye ulaştırılıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL