Suriye'de iki Muhalif grup Heyet Tahrir'uş Şam'a katıldı

ÖZEL HABER 19 Haziran 2018 12:55
Videoyu Aç Suriye'de iki Muhalif grup Heyet Tahrir'uş Şam'a katıldı

Suriye'de 2 Muhalif grup daha Heyet Tahrir'uş Şam bünyesine katıldı. Sahada mevcut olan tahmini Muhalif grup sayısı ve son durum.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'de, Muhaliflere ait alanların daralmasıyla beraber saha'dan gelen birleşme haberlerine bir yenisi daha eklendi.

Heyet Tahrir'uş Şam'a yakın kaynaklar aktardığı bilgiye göre; Kuzey Halep kırsalında faaliyet gösteren 'Şehid Ömer Caluk ve Halid bin Velid' grupları yapmış oldukları açıklama ile Heyet Tahrir'uş Şam'a katıldıklarını açıkladılar.

Katılım beyanında, Suriye devriminde mücahidlerin birleşmesi gerektiğini sınırların ve cihadın kazanımlarının korunmasında sorumluluğun yerine getirilmesininin gerekliliğinden bahsedildi.

Heyet Tahrir'uş Şam birleşimi öncesinde, Suriye sahasında yaklaşık olarak 600 Muhalif grup olduğu tahmin edilmekteydi. Birleşmelere öncülük eden Heyet Tahrir'uş Şam yaklaşık 170 grubu bir araya getirmiş ve diğer gruplarında parça parça değil bütün halde bulunmasını desteklemişti.

Son birleşmeler ile 600 civarı Muhalif gruptan Suriye sahasında 150 civarı Muhalif grup kaldığı tahmin edilmekte. Bu sayıya ÖSO bileşenleride dahil olurken, bölgede ABD, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye gibi ülkelere hizmet amaçlı Muhalif gruplarda bulunmakta bu sayının yaklaşık olarak 35 olduğu tahmin edilmektedir.


 
Kaynak : ISLAHHABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL