Suriye'de silah atıkları farklı amaçlar için kullanılıyor!

ÖZEL HABER 22 Ağustos 2015 17:50
Videoyu Aç Suriye'de silah atıkları farklı amaçlar için kullanılıyor!

Suriye'de devam eden çatışmalarda kullanılan mühimmatlardan geriye kalan atık malzemeler yokluk içinde yaşayan Suriyeliler için kullanılabilir bir malzemeye dönüşüyor.Suriyeli mazlumlar için yardım çalışmaları yapan Bursa Fetih-Der, Suriye'nin İdlib kentinde yardım dağıtımı esnasında gördüklerini ISLAH HABER 'e anlattı.

HABER: ISLAH HABER
 
Savaşın hakim sürdüğü Suriye'de bombalanmanın etkisiyle harabeye dönen bölgelerde uzun süredir içme suyu sıkıntısı yaşanıyor. Çaresizce hayata tutunmaya çalışan Suriyeli halk ise bölgede eksik olan temiz su ihtiyacını da kendi yöntemleriyle elde etmeye çalışıyor.
 
Fetih-Der Başkanı Yılmaz Bulat ISLAH HABER'e yaptığı açıklamada, Esed ve destekçi Şii güçlerin Suriye'nin çeşitli kentlerinde sivil yerleşkelere düzenlediği bölgelerde bombalar altında yaşam mücadelesi veren Suriyeli mazlum halka gıda,su,un ve temizlik malzemesi yardımlarının sürdüğünü açıkladı.
 
Dernek Başkanı, Bursa'da Fetih-Der adı altında faaliyet gösterdiklerini, halkın verdiği yardımların yardım komisyonu tarafından tertiplenen organizasyonla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını söyledi.
 
Bu güne kadar Suriye'de mazlumların yaşadığı sıkıntıları bir nebzede olsa gidermek adına yaklaşık 27 tır yardım dağıttığını ifade den Bulat, yardımların geldikçe ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağını vurguladı.
 
Bulat, "Suriye'de içme suyu sıkıntısı çeken halk, kendi yöntemleriyle soruna çare arıyor. Esed rejimi özellikle su kaynaklarını ve kuyuları bombalıyor. Susuz kalan halk da kendi yöntemleriyle temiz su elde etmeye çalışıyor. Yaptığımız çağrılar sonucu Fetih-Der, Okur-Der, Kitap-Der, Kayışdağı Ensar-Der ile ortaklaşa düzenlenen 7 tır su yardımı Suriye'de su sıkıntısı çeken bölgelere dağıtıldı" dedi.

Öyle ki 
Suriye'de imkansızlıktan inşaatlarda kalan halk, kuru ekmekten başka yiyeceği olmadığı gibi ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.Yardım faaliyetlerinin sadece Suriye ile sınırlı olmadığını söyleyen dernek başkanı Bulat Arakan, Bangladeş'den sonra da Kurban Bayramın da da Afrika'da da çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi.
 
İdlib'te yardım faaliyetleri sırasında karşılaştığı bir anı anlatan Bulat, bölgede su sıkıntısı yaşayan halk savaşta kullanılan mühimmatlardan arta kalan malzemeleri farklı amaçlar için kullanıyor. Örnek bu boş mermi kovanı kuyudan su çekmek için bir su kovası vazifesi olarak kullanılıyor.
 


Fetih-Der
, Suriye'nin Halep kentinde yardım dağıtımı esnasında zor anlar yaşamış ve yanlarına varil bombası düşmüştü.
 
Bursa Fetih-Der'in yardım faaliyetleri ve yaşanan o bombalı saldırı anı
Yardım çalışmalarından bazı kesitler

Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL