Suriye'den En Son Haberler.. 02.03.2020

İSLAM DÜNYASI 2 Mart 2020 09:02
Videoyu Aç Suriye'den En Son Haberler.. 02.03.2020

Suriye'de yaşanan en son gelişmeler ve en sıcak haberler Islah Haber'de..

ISLAH HABER HABER MERKEZİ-

00:22-
TSK'ya ait SİHA'lar Halep'te bulunan Neyrab Askeri Havalimanını hedef aldı. Havalimanı pistinde bulunan birçok savaş uçağı ve helikopter kullanılamaz hale geldi.
 

00:36- ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile (Suriye bağlamında) birçok konuyu görüştüklerini ve Patriot konusunun da buna dahil olduğunu açıkladı.
 
00:41- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. 
- Erdoğan, Macron ile görüşmesinde, NATO'da ittifak dayanışmasını sadece söylemde değil, eylemde de açık ve somut şekilde görmek istediklerini belirtti.
 
00:45-  TSK’ya bağlı topçu birlikleri ve ÇNRA’lar, havadan SİHA ve F-16’lar ile Rejim’e ait mevzilere ağır bir bombardıman başlattı.
 
00:53- Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya'ya Suriye'nin kuzeybatısındaki saldırılara derhal son vermesi çağrısında bulundu.
 
00:56- TSK'ya ait SİHA'lar, İdlib'in güneyindeki Maaret El-Numan etrafındaki Vadi El-Dayf ve El-Hamidiye'de Esed güçlerinin tank ve askeri araçlarını hedef aldı.
 
01:00- Abdullah Ağar: "F-16’ların da dahil olduğu son derece etkili bir ateş armadası rejim ve YPG/PKK hedeflerini vuruyor. Halep havaalanı, Minnig hava üssü dahil pek çok önemli üs ve hedef, karadan ve havadan vuruluyor."
 
01:12- Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerde incelemelerde bulundu.
 
01:13- Bakan Akar, Harekat Merkezi'nde gün boyu yapılan etkili top, ÇNRA ve SİHA atışları ile manevra unsurlarının faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
 
01:13- Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar, incelemelerinin ardından İdlib'deki faaliyetlerin sevk ve idare edildiği 2. Ordu Taktik Komuta Yeri'ne geçti.
 

01:34- Esed rejim topçu birlikleri Hama Kuzeyi Morek’te bulunan TSK’ya ait 9 Nolu gözlem noktasını hedef aldı.

08:14- Muhalif gruplar Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında sabahın erken saatlerinde Kefranbel'in batısında yer alan Muarret Makhs ve El-Bureyc köylerini rejim güçlerinden ele geçirdi.

09:58- Rus savaş uçakları İdlib güneyindeki Eriha beldesini vurdu.

11:00- TSK destekli Muhalif gruplar, İdlib'in güneydoğu kırsalında yer alan Ruvayha beldesinde bir Rus keşif uçağı düşürdü.

12:47- İdlib'deki muhalif gruplar 3 köyü daha rejim güçlerinden geri alarak, stratejik Cebeli Zaviye bölgesinde kontrolü sağladı.

12:52- Kremlin: "Putin 5 Mart'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek. Putin, Ankara ile ilişkilere önem veriyor."

13:01- Erdoğan: "(Putin'le) Gelişmeleri değerlendireceğiz. Temenni ederim ki artık ateşkesi veya diğer adımları atar ve bu işi süratle neticeye kavuştururuz."

13:06- Erdoğan: "Aylar önce bir açıklama yaptım. Eğer yük paylaşımına Avrupa girmezse kapıları açarım dedim. Ama bunlar bu işi hafife aldılar. Dediler ki herhalde blöf yapıyor. Kapıları açınca da telefon telefon üstüne gelmeye başladı. Ama artık bitti o iş."

14:51- İçişleri Bakanı Soylu, Edirne üzerinden ülkeden ayrılan göçmen sayısının 117.677'ye ulaştığını açıkladı.

14:54- BM Suriye Araştırma Komisyonu Raporu: "Rusya Hava Kuvvetleri (İdlib'de) sivil alanlarda gelişigüzel saldırılar başlatarak savaş suçu işledi" 
Kaynak : SHA-AJANSLAR
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...