Suriye'den Kısa Kısa.. 29 Şubat 2020

GÜNDEM 29 Şubat 2020 01:14
Videoyu Aç Suriye'den Kısa Kısa.. 29 Şubat 2020

Suriye'den en sıcak haberler, son dakika gelişmeleri...

00:12- TSK'ya ait SİHA, Serakib açıklarında bir grup rejim askerini vurdu.

00:29- Dört siyasi parti, İdlib'de Türk askerine yönelik yapılan saldırıya ilişkin ortak bildiri yayımladı.


01:10- ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Craft: "Askerlerinin ölümüyle sonuçlanan gayrimeşru saldırılara karşılık verme konusunda Türkiye'ye desteğimiz tamdır."


01:11- ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İdlib'de Türk askerine yapılan saldırıyı şiddetle kınayarak, "Esed rejimi, Rusya ve İran saldırılarına son vermeli" dedi.


09:44- Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu: ''Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek''


09:51- TSK'ya ait SİHA'lar Halep Kuveyris hava üssünde bulunan rejim hedeflerini vurdu.


09:54- Avrupa'ya geçmek isteyen binlerce göçmen sınırda bekletiliyor. Sınır hattında insan akınının yanı sıra Yunan güvenlik güçleri ile göçmenler arasında gerginlik de artıyor.


10:33- Muhalif gruplar Halep güney kırsalında Esed rejimine ait T72 model tankı imha etti.


12:07- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları: "Yaklaşık 4 milyon insan rejimin kanlı saldırıları sebebiyle sınırlarımıza doğru harekete geçmiştir. 1,5 milyonu şu anda sınırımızdadır."
-  "(Suriye) Bizim ne petrol ne orada toprak derdimiz var, bir güvenli bölgeyle sınırlarımızı teminat altına almak istiyoruz."
-  "Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye'dir. Suriye'de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye'ye çevirecektir."
-  "Bugün Suriye'yi fiilen 3'e bölenlerin Türkiye'nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur."
-  "Suriye'de verilen mücadelenin hepimizin geleceği ile ilgili olduğunu herkesin görmesi ve kabul etmesi gerekiyor."
-  "Rejime de onları destekleyenlere de kararlığımızı göstereceğiz."
-  "İdlib'de 33 şehit sayımız daha sonra 36'ya yükseldi."
-  "Uçak pistleri, HSS, uçak hangarları, kimyasal silah tesisleri ağır ateş altına alınmış ve tahrip edilmiştir. Dün akşam 7 kimyasal depo patlatılmıştır. Madem buna bizi zorladınız, sonuçlarına da katlanacaksınız."
-  "Şu ana kadar 2.100’ün üzerinde Rejim unsuru, ki artık öyle de demeyelim, onların askerleri öldürülürken 94 tank, 37 öbüs, 28 ÇNRA, 17 zırhlı araçın bulunduğu 300’e yakın araç imha edilmiştir."
-  Erdoğan: "Bize verilen söz neydi? YPG, PYD'yi bunları bu bölgelerden çıkacaklardı. Ne Rusya ne ABD bu sözleri tutabildi, çıkaramadılar."
- Erdoğan: "Söyledik, Avrupa inanmadı. Kapıları açtık, kapatmayacağız da. Dün yaklaşık 18 bin göçmen kapıları zorlayarak geçti. Bugün 25 bini, 30 bini bulur."
- Erdoğan: "Dün Trump “Burada Putin’in ne isteği var” dedi. Kamışlı’daki petrol sahaları olabilir dedim. 
Trump “Kamışlı’da petrol var mı” diye sordu. Deyrizor’daki kadar yok dedim.
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...