Suriye devrimcilerinden Abdulbasit El-Sarut Hama’da hayatını kaybetti

SURİYE 8 Haziran 2019 22:41
Videoyu Aç Suriye devrimcilerinden Abdulbasit El-Sarut Hama’da hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) açıklamasına göre, Suriye’nin önde gelen muhaliflerinden olan futbolcu Abdulbasit el-Sarut bugün, rejim kuvvetlerine karşı Suriye’nin kuzeybatısında çıkan çatışmalarda ağır yaralanarak hayatını kaybetti.

Abdulbasit El-Sarut, 2011 yılında Suriye’de çatışmalar patlak vermeden önce Suriye Milli Takımı ve Kerame Kulübü’nde kaleciydi.

Çatışmaların patlak vermesiyle birlikte el-Sarut gösterilerin önde gelen seslerinden biri oldu ve muhalif silahlı gruplara katıldı.

SOHR müdür Rami Abdurrahman, AFP’ye verdiği demeçte 2 gün önce Hama’da rejim kuvvetlerine karşı savaşan el-Sarut’un yaralandığını ve bugün hayatını kaybettiğini söyledi.

El-Sarut, Hama kırsalında yüzlerce savaşçısı olan Ceyş el-İzze grubunun liderlerinden biridir.

Ceyş’ül el-İzze lideri Cemil el-Salih, Twitter hesabı üzerinden el-Sarut için başsağlığı mesajı yayınladı.

Nisan ayının sonundan bu yana İdlib’in güney kırsalı ve Hama’nın kuzeyinde rejim kuvvetleri ile çatışmalar yaşanıyor.

Suriye’de protesto hareketinin patlak vermesinin ardından el-Sarut, devrimin başkenti olarak kabul edilen Humus’taki protestolara liderlik etti. Gösterilerin silahlı çatışmaya dönüşmesiyle el-Sarut, Humus’ta rejim güçleri ile savaştı.

SOHR’nin verilerine göre el-Sarut, Humus’ta meydana gelen patlamada babası ve 4 kardeşini kaybetti.

2014 yılında Suriyeli yönetmen Talal Dirki’nin biri el-Sarut olmak üzere 2 Suriyeli gencin hikayesini anlattığı Humus’a Dönüş adlı filmi, Sundance Film Festivali’nde ödül aldı.

Muhalif liderler ve aktivistler sosyal medya üzerinden taziye mesajları yayınladı. Muhaliflerden Ahmed Abazid “Abdulbasit el-Sarut şehittir.Özgürlük bekçisi, Humus'un simgesi ve meydanların lideri ve Suriye devriminin unutulmaz sesi” ifadelerini kullandı.


Muhaliflerden Kalbe Şifa Operasyon Görüntüleri (Video)
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...