Suriye-Irak sınırında PKK - Peşmerge gerilimi

IRAK 23 Haziran 2021 18:35
Videoyu Aç Suriye-Irak sınırında PKK - Peşmerge gerilimi

Suriye ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki Simalka-Fişhabur Sınır Kapısı’nın Suriye tarafındaki sınır kapısı yönetimi, Türkiye’nin terör örgütü olarak sınıflandırdığı PKK üyeleri ile IKBY’de Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı Peşmerge güçleri arasında yaşanan askeri bir gerilimin ardından Pazartesi günü geç saatlerde, sınırın, Suriye'ye gelip IKBY’ye giden yolcuların geçişine tamamen kapatıldığını duyurdu.

Suriye ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki Simalka-Fişhabur Sınır Kapısı’nın Suriye tarafındaki sınır kapısı yönetimi, Türkiye’nin terör örgütü olarak sınıflandırdığı PKK üyeleri ile IKBY’de Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı Peşmerge güçleri arasında yaşanan askeri bir gerilimin ardından Pazartesi günü geç saatlerde, sınırın, Suriye'ye gelip IKBY’ye giden yolcuların geçişine tamamen kapatıldığını duyurdu. Bu duyurunun ardından Simalka Sınır Kapısı Halkla İlişkiler Sorumlusu Baz Ahmed, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin, IKBY ile olan sınırı kapatma kararını, IKBY’nin alınması ‘imkansız’ olarak nitelendirdiği önlemleri uygulaması sonrası geri çektiğini açıkladı.


Öte yandan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi, uluslararası kuruluşlara, IKBY’nin başkenti Erbil'deki temsilcisi ve iki PYD üyesine ne olduğunun ortaya çıkması için baskı yapmaları çağrısında bulundu.


Dün, Simalka-Fişhabur Sınır Kapısı’nın yönetimleri, sınırın kapatılmasına neden olan konuların ve sorunların ele alındığı bir toplantı gerçekleştirdiler. Baz Ahmed toplantıya ilişkin olarak, “Görüşme tamamlandıktan sonra, Semalka Sınır Kapısı yönetimi, Fişhabur Sınır Kapısı yönetimi tarafından alınan yeni önlemlere yanıt olarak daha önce aldığı kararı tamamen değiştirdi” ifadelerini kullandı.


Simalka Sınır Kapısı yönetimi dün resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Fişhabur Sınır Kapısı yönetiminden sınır kapısından geçiş yapacak kişiler hakkında istihbarat olarak kabul edilen bilgilerin yer aldığı bir doküman göndermesinin istendiği ve ayrıca hasta ve evlenecek olan kişilerin onay için 48 saat beklemesi gerektiği belirtildi. IKBY tarafının giriş onayının 4 günden fazla sürdüğünü vurgulayan Baz Ahmed, özellikle bölgede tedavi gören kanser hastaları ve yabancı elçilik ve konsolosluklarda görüşmesi olan evlenecek kişiler başta olmak üzere birçok yolcunun hızla geçiş yapması gereken özel durumları olduğunu söyledi. Ahmed, Ayn el-Arab (Kobani) ve Halep kırsalındaki eş-Şehba bölgesinde yer alan beldeler ile Rakka ve Deyrizor gibi uzak bölgelerden gelen yolcuların IKBY’ye geçmek için Kamışlı'da kalarak onay beklemek zorunda kaldıklarını kaydetti.


Bu arada Fırat'ın doğusundaki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi, 10 Haziran’da Erbil'de kaybolan PYD liderlerinin ve Erbil'deki temsilcisinin akıbetinin öğrenilmesi için IKBY’ye iş birliği çağrısında bulundu. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi Eş Başkanı Dr. Abdulkerim Ömer, söz konusu kişilerin akıbetine ilişkin endişelerin arttığını belirterek, “Bugüne kadar nerede oldukları açıklanmadı. Tutuklanmaları için herhangi bir yasal dayanak olup olmadığı konusunda bize hiç bir şekilde resmi yanıt da gönderilmedi” dedi. IKBY ile ilgili olarak ise Dr. Ömer, “Diplomatik değerlere ve normlara uymuyor, Kürt davası için ulusal birlik ve ortak mücadele değerlerini hiç dikkate almıyor” ifadelerini kullandı.


Bölgedeki resmi makamlara ve uluslararası kuruluşlara seslenen Dr. Ömer, IKBY’nin söz konusu kişilerin nerede olduklarını açıklaması ve ailelerinin kendilerini ziyaret etmelerine ve durumlarını öğrenmelerine izin vermesi, herhangi bir yasal gerekçe olmadan hukuka aykırı tutuklanmaları nedeniyle derhal serbest bırakmaları amacıyla iş birliği yapması için baskı yapılması çağrısında bulundu.
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL