Suriye rejiminin İdlib'in güneyine yönelik bombardımanında 9 sivil öldü

SURİYE 8 Temmuz 2021 02:51
Videoyu Aç Suriye rejiminin İdlib'in güneyine yönelik bombardımanında 9 sivil öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim güçlerinin İdlib ve çevresinde ateşkes anlaşmasına yönelik ‘artan’ ihlallerini sürdürdüğünü bildirdi.

SOHR, rejim güçlerinin dün (Cumartesi) sabah  İdlib'in güney kırsalındaki Cebel ez-Zaviye bölgesini onlarca top ve füzeyle hedef alarak yedisi çocuk dokuz sivilin ölümüne yol açtığına dikkat çekti. Rejimin hedef aldığı Belyun köyünde iki çocuk, Eblin beldesinde anne-baba ve üç çocukları ve Belşun köyünde iki kız çocuğu şehit oldu. Bunların yanı sıra Kansafra, Er-Rami, Mashoun bölgeleri ve Eriha'nın batısındaki Kafer Shalaya köyü saldırıların hedefi oldu.

İdlib'de birçok bölge yaklaşık bir aydır rejim güçleri tarafından tekrarlanan bombardımana maruz kalıyor. Bölgede bir yıldan uzun süredir ateşkes yürürlükte olmasına rağmen, savaşan gruplar sınır bölgelerdeki kontrol pozisyonlarını hedef alarak bu saldırılara karşılık veriyor.

SOHR, Cumartesi sabahı düzenlenen bombardımanda, Cebel ez-Zaviye bölgesindeki çeşitli noktalarda 15 kişinin yaralandığını duyurdu.

İdlib kırsalı Ablin'deki bir AFP muhabiri, bombardımana kurban giden ailenin cesetlerinin tıbbi bir merkeze geldiğini ardından yünlü ve pamuklu battaniyelere sarılı bir şekilde pikap aracına konarak nakledildiğini aktardı. Muhabir, bir din adamının genç bir çocuğun cesedini yıkadığını ve defnedilmek üzere beyaz bir kumaş ile kefenlediğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yaptığı açıklamada, 2020 yılında Suriye'de 512 çocuğun öldürüldüğünü duyurdu. Bu ölümlerin çoğunluğu, çoğu kez şiddet nedeniyle yerinden edilmiş en savunmasız 1,7 milyon çocuğun yaşadığı Suriye’nin kuzeybatı bölgesinde gerçekleşti.

Cumartesi günkü son bombardıman, ateşkesin Mart 2020'de yürürlüğe girmesinden bu yana gerçekleşen en ölümcül bombardımanlardan biri olarak kabul ediliyor. Üç ay boyunca rejim güçlerinin Rus desteğiyle başlattığı büyük saldırının ardından Moskova ve Ankara ateşkes kararını duyurmuştu. Birleşmiş Milletler'e göre, bu saldırılar yaklaşık bir milyon insanı evlerini terk etmeye mecbur etti.

Heyet Tahrir'uş Şam (HTŞ) ve daha az etkili muhalif gruplar, İdlib ve çevresinin yarısını kontrol ediyor. Bölge, neredeyse yarısı ülke içinde yerinden edilmiş üç milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

İdlib Sağlık Müdürlüğü, bombalı saldırıyı "korkunç bir katliam" olarak nitelendirirken ölenler arasında Ablin Sağlık Merkezi'nde görevli idareci Abdulhamid el-Asi, eşi ve üç çocuğunun olduğunu bildirdi. Rusya'nın hava bombardımanları ve Suriye rejim güçlerinin topçu atışları da dahil olmak üzere tekrarlanan ihlallere rağmen ateşkes hala büyük ölçüde ayakta tutuluyor.


 
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon
Serkan 9 Temmuz 2021 04:37

Allah bu zalim esed ve ordusunu ona yardım eden hangi devlet varsa kahrü perişan eylesin. Amin

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL