Süt fiyatını artık AB belirleyecek

EKONOMİ 23 Ekim 2021 14:00
Videoyu Aç Süt fiyatını artık AB belirleyecek

AB uyum yasaları çerçevesinde Türkiye süt fiyatını belirleme uygulamasına geçiyor.


Avrupa uyum yasaları çerçevesinde sütün kalitesine göre fiyatlandırılması sistemi Bursa'dan başlanıyor. Pilot bölge olarak seçilen Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "Avrupa uyum yasaları çerçevesinde sütün kalitesine göre fiyatlandırılması sistemine Türkiye'de geçildi." dedi.

Fiyatlandırma uygulamanın pazartesiden itibaren başlayacağını belirten Yenişehir İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa uyum yasaları çerçevesinde sütün kalitesine göre fiyatlandırılması sistemine Türkiye'de geçildi. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren bu sistem ülkemizde başlıyor. Üreticilerimizin ürettiği sütlerden İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri nezaretinde bu numuneler alınacak. Bursa'nın tamamı, Adapazarı, Bilecik ilinin tamamını kapsayacak şekilde Yenişehir bölge laboratuvarı seçildi. Biz birlik olarak burada laboratuvar kurduk. Burada sütün yağ ve protein oranı belirlenecek. Çıkan sonuçlar makine sayesinde Tarım Bakanlığına ve üreticiye anında bildirilecek. Tahlil sonunda süt fiyatları belirlenecek ve devlet desteği de ona göre yapılacak" diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL